Ljudi koji su finansijski nagradeni duže istraju u mršavljenju te gube više kilograma od onih koji ne dobijaju nikakvu nagradu, otkrilo je novo istraživanje klinike Mejo.
U njemu je ucestvovalo sto zdravih radnika klinike Mejo ili clanova njihovih porodica koji su nasumicno svrstani u jednu od cetiri grupa, pri cemu su u dvema deljene novcane nagrade, a u dvema nisu. Svi ucesnici su bili u dobu izmedu 18 i 63 godine i imali indeks telesne mase izmedu 30 i 39 (BMI veci od 30 smatra se gojaznošcu). Cilj svakog ispitanika je bio da svaki mesec smrša oko 2 kilograma. Ucesnici su se merili jednom mesecno tokom godinu dana, za razliku od prethodnih istraživanja koja su takode ukljucivala finansijske podsticaje, ali ispitanike su pratila u periodu od 12 ili 36 nedelja.
Mesecno su dobijali 20 dolara ako su postizali cilj, a oni koji nisu u tome uspevali morali su da daju 20 dolara u zajednicku kasu. Svi ucesnici grupe u kojoj je uspeh novcano nagradivan na kraju istraživanja ucestvovali su u nagradnom izvlacenju u kom su mogli da osvoje iznos iz zajednicke kasice. ***Nema više vrdanja: Motivacija za mršavljenje koja sigurno pali!
Podsticaji za mršavljenje stvarno deluju
U grupi ispitanika koji su bilo nagradivani njih 62 posto uspešno je postiglo cilj i u proseku su gubili oko 4 kilograma, dok je u drugoj grupi njih samo 26 posto uspelo da dostigne željenu težinu, s prosecnim gubitkom od jednog kilograma.
"Poruka našeg istraživanja jeste da finansijski podsticaji mogu pomoci u mršavljenju, poboljšati rezultate i povecati snagu volje" – izjavio je autor istraživanja Stiven Drajver s klinike Mejo.
Slicno istraživanje sprovedeno je 2008. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Pensilvaniji i u Centru za istraživanje i promociju jednakosti u zdravstvu u Filadelfiji, a rezultati su takode pokazali kako su finansijski podsticaji delotvorni u ostvarenju kratkorocnih ciljeva povezanih s mršavljenjem, piše Vecernji. ***Svakog dana po dve kugle: Smršajte uz sladoled dijetu!
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock