Osamnaestomesecni tretman na sada dvoipogodišnjoj devojcici dao je rezulata – u njenoj krvi više nema virusa HIV, mada se ne može garantovati da ce dete ostati zdravo. Ako sve ostane kako treba, bice to drugi slucaj izlecenja u svetu.
Dvoipogodišnja devojcica rodena u Sjedinjenim Americkim Državama sa virusom HIV-a, izlecena je posle tretmana koji je poceo 30 sati po njenom rodenju, primenom standardnih lekova, javili su americki naucnici, navodeci da ce, ukoliko ostane zdrava, to biti drugi slucaj izlecenja od virusa HIV, javlja Bi-Bi-Si.
Pripremila Tamara Stojsavljevic
Dete rodeno i Misisipiju nema znakove infekcije, godinu dana nakon što je prestalo da prima lekove. Serija superosetljivih testova u šest laboratorija pokazala je da se virus nije vratio. Nadeni su samo neki ostaci genetskog materijala virusa, koji se ne mogu replikovati.
Ne može se garantovati da ce dete ostati zdravo, a doktori navode da bi trebalo izvršiti više testiranja da bi se videlo da li ce tretman primenjen na ovoj bebi imati isti efekat na drugu decu zaraženu HIV-om.
Prema recima pedijatra, doktorke Hane Gej, izlecenje je možda došlo i omaškom.
„Brzo otkrivanje bolesti moglo bi i kod drugih pacijenata da dovede do ozdravljenja", istakla je dr Gej.
Debora Perso, virusolog na Univerzitetu „Džons Hopkins" u Baltimoru, predstavila je nalaze na konferenciji o retrovirusima i oportunistickim infekcijama u Atlanti.
„Lecenje smo poceli vrlo rano. To je sprecilo stvaranje celija koje blokiraju lek. Devojcica sada više nije na terapiji i oseca se dobro", rekla je dr Perso.
Timoti Rej Braun je 2007. postao prva osoba na svetu za koju se veruje da se oporavila od HIV-a.
Njegova infekcija je savladana kroz elaborat za lecenje leukemije koji je ukljucivao rušenje njegovog imunološkog sistema i transplantaciju maticnih celija iz donatora sa retkom genetskom mutacijom koja odoleva HIV infekciji.
Nasuprot tome, u slucaj bebe u Misisipiju ukljucen je koktel široko dostupnih lekova koji se vec koriste u lecenju HIV infekcije kod dece.
Entoni Fauci, direktor Nacionalnog instituta za infektivne bolesti SAD, kaže da ostaje da se vidi da li ce primenjeni tretman imati opštu primenu.
„U svakom slucaju rec je o važnom otkricu, jer pokazuje da ako virus lecite dovoljno rano, sprecavate mogucnost stvaranja takozvanog rezervoara bolesti, iz koga je kasnije vrlo teško eliminisati virus", objasnio je dr Fauci.
Najveci problem HIV-om zaražene dece ima Afrika, a samo u podsaharskom podrucju dva miliona dece ima potrebu za antivirusnim lekovima.