Blago oticanje donjeg dela nogu – stopala i zglobova, posledica je zadržavanja vode i česta je pojava tokom vrelih letnjih meseci, a ove tegobe izražene su i kod osoba koje dugo stoje ili hodaju.
Osim otoka i ukočenosti, ponekad se javljaju i bolovi u stopalima, gležnjevima i kolenima, osećaj težine u nogama i smanjena pokretljivost. U većini slučajeva ne postoji razlog za zabrinutost, ali to može biti posledica i ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Uzroci
Osim letnjih vrućina, ovaj veoma rasprostranjen problem mogu da uzrokuju umor, dugo stajanje, hodanje ili sedenje sa prekrštenim nogama, preterana upotreba soli u ishrani, trudnoća, gojaznost, PMS, fizički napor. Takođe, otečene noge mogu biti posledica bolesti srca, jetre, bubrega, ali i proširenih vena, te bakterijskih ili gljivičnih infekcija stopala.
Kod osoba koje imaju proširenje ili trombozu vena, najčešće otiče samo jedna noga. Obavezno posetite lekara ukoliko su noge otečene duže vreme, imate prekomernu telesnu težinu, ako ste u drugom stanju ili se pored otoka javljaju vidljive promene na koži ili otežano disanje.
Prevencija
Umerene fizičke aktivnosti, kao što su vežbanje i plivanje idealna su rekreacija, a uz to poboljšavaju cirkulaciju i pomažu da se ukloni višak tečnosti iz organizma. Ne preporučuje se dugo sedenje i stajanje, čak i ako to nalažu posao i obaveze, a svaki slobodan trenutak treba iskoristiti za laganu šetnju, istezanje nogu i adekvatne vežbe.
Takođe, savetuje se da se bar tri puta dnevno nakratko prilegne sa podignutim nogama, kao i da se unosi dovoljno tečnosti, najbolje vode i biljnih čajeva (što se manje tečnosti unosi u organizam, telo zadržava više vode). Pored toga, treba povesti računa o ishrani i smanjiti unos soli, izbegavati nošenje visokih potpetica, neudobne obuće i suviše usku odeće koja može da uspori cirkulaciju. Osim toga, tokom leta nije preporučljivo dugo boraviti na suncu jer toplota slabi vene i uzrokuje pojavu otoka.
Oblog od kičice, kantariona i breze
Pomešati po 100 g sitno iseckanog lista i cveta kičice i kantariona i 200 g usitnjenog lista breze, pa sve preliti sa 3 l vode. Mešavinu kuvati na tihoj vatri 2 sata, a nakon toga skloniti sa vatre i ostaviti da odstoji poklopljeno dva sata. Procediti i ponovo blago zagrejati, pa natopiti pamučnu krpu ili gazu i držati po 2 sata na oteklim nogama ujutru, u podne i pre spavanja. Nakon toga namazati bolna mesta maslinovim uljem i prekriti ih.
Oblog od oraha, kantariona i razvodnika
Pomešati po 50 g sitno iseckanog lista oraha, stabljike razvodnika i lista i cveta kantariona, pa sve preliti sa 1 l komovice. Zatvoriti flašu i držati u toploj sobi 20 dana, a za to vreme promućkati više puta dnevno. Nakon toga procediti i mazati obolela mesta 3 puta dnevno po 10 minuta, te oprati noge običnom mlakom vodom, namazati ih maslinovim uljem, uviti u suve tople krpe i tako držati jedan sat.
Oblog od apte
Oko 200 g korena apte sitno iseckati i kuvati oko sat vremena u 2 l vode. Voda ne sme da ključa, a šerpa treba da bude poklopljena. Posle sat vremena skloniti sa vatre i ostaviti da odstoji poklopljeno dva sata. Procediti i ponovo blago zagrejati. Natopiti krpe i držati po sat vremena na oteklim nogama ujutru, u podne i pre spavanja.
Oblog od kupusa i rena
Izrendati pola glavice svežeg kupusa i sitno naseckati list rena, pa sve pomešati, privijati na bolna mesta 3 puta dnevno i držati oko 1 sat. Nakon skidanja obloga bolna mesta namazati maslinovim uljem, uviti u vunene krpe i tako držati jedan sat.
Kupka od kamilice i melise
Supenu kašiku kamilice i 2 supene kašike sitno iseckane melise preliti sa 1 l ključale vode i kuvati 5 minuta. U 1 l mlake vode rastvoriti supenu kašiku morske soli, dodati proceđen čaj i držati noge u kupki 25 -30 minuta. Nakon toga noge oprati prohladnom vodom i istrljati peškirom.
Slana kupka
Zagrejati 2-3 l vode, pa u nju sipati šaku morske soli, kašiku sode bikarbone i kašiku metvice ili borovih iglica. Noge držati u kupci oko 15 minuta. Nakon toga istrljati ih grubljim peškirom kako bi se podstakla cirkulacija.
Autor: Lekovito bilje, Life Content