S
ve je više gripom zaraženih ljudi. Vec smo pisali koliko je bitno da cesto perete ruke, pijete vodu, pešacite i da se vakcinišete. Medutim, to nije dovoljna zaštita ako je bolestan neko vama blizak, kojeg treba da lecite. Šta da uradite da se i vi ne razbolite?
Za pocetak, strucnjaci predlažu držanje podalje od bolesnih, bar dva metra. Što ste bliže to je izvesnije da cete se zaraziti bakterijama koje se prenose vazduhom prilikom kijanja i kašljanja. Šta da uradite ako je gripozan neko vama blizak?
Ali šta raditi kada je nemoguce održati potrebno rastojanje? Ako je moguce, bolesna osoba mora da boravi u zasebnoj prostoriji. Ako u stanu ili kuci imate više od jednog kupatila, strucnjaci preporucuju da odredite jedno kupatilo koje bi samo bolesna osoba koristila. Prostorija u kojoj boravi osoba sa gripom mora uvek da bude provetrena, zbog cirkulacije svežeg vazduha koji isteruje bakterije iz sobe. Osim toga, osoba koja brine o bolesniku mora što manje da boravi u “bolesnickoj sobi”.
Ukoliko, medutim, brinete o bolesnom detetu teško je držati ih na bezbednom odstojanju. Strucnjaci preporucuju da prilikom držanja deteta koje ima virus gripa njegova glava bude oslonjena na vaše rame, tako da kašalj usmeravate podalje od vašeg lica. Tada je obavezno što cešce pranje ruku, pre i posle jela i pre dodirivanja lica. Takode je preporucljivo da površine u kuci cistite sredstvima za dezinfekciju jer virus gripa može da se održi cak nekoliko sati na raznim površinama. Pored svih površina u “bolesnickoj sobi”, najkriticnija mesta u kuci su lavaboi i cesma u kupatilu kao i vrata od frižidera.
Posteljina mora da se menja svakodnevno, ali i peškiri. Prilikom ubacivanja prljavog veša, zaraženog virusom, pazite kako ga hvatate. Strucnjaci upozoravaju da nikako “ne grlite” veš, vec da ga ubacujete rukom, nakon cega je obavezno pranje ruku toplom vodom i sapunom.
Ako ste pristalica nošenja zaštitnih maski, ne zaboravite da istu skinete kada izlazite iz “bolesnicke sobe”, da ne bi izneli bakterije u nezaraženi prostor. Takode je važno da znate da su deca mlada od dve godine, stari iznad 65 godina, trudnice i ljudi sa odredenim zdravtvenim problemima podložniji komplikacijama izazvanim gripom, tako da morate da vodite racuna i obratite pažnju na pojavu vrtoglavice, otežanog disanja, pogoršanog kašlja, kao i uporne visoke temperature.
Pored toga što morate da se pridržavate korisnih saveta, to tražite i od bolesne osobe. Neophodno je da kašlju i kijaju u maramice ili u nadlakticu kada nemaju pri ruci maramicu, da ruke ciste sredstvima za dezinfekciju na bazi alkohola (kada su u nemogucnosti da ruke operu sapunom).