Blaga zima i relativno visoke temperature za ovo doba godine, nakon kratkog zahladenja, nastavice se i sledece nedelje, a lekari zbog toga savetuju poseban oprez svima. Iako uživamo u neocekivanoj toploti i suncu, ovo vreme pogoduje širenju virusa i infekcija, koji ce se zakaciti za zimom oslabljeni organizam, piše beogradski Blic. Neobicajeno toplo za ovo doba godine u Beogradu, kao i u ostatku Srbije
"Za razliku od prošle zime, kada je kraj januara i pocetak februara obeležilo veoma hladno vreme, ledeni dani, sa obilnim snežnim padavinama, u isto vreme ove godine situacija je potpuno drugacija.
"Beležimo temperature znatno iznad višegodišnjeg proseka, nema znacajnijih padavina, a trend relativno toplog vremena, sa povremenim zahladenjima, verovatno ce se nastaviti i narednih dana", kaže za Blic Aleksandra Nišavic, meteorolog iz Hidrometeorološkog zavoda Srbije.
Tako je juce maksimalna temperatura u Srbiji biti cak 17 stepeni. I u vecem delu Srbije bice veoma toplo za ovo doba godine i suncano, ali i vetrovito. Danas se pak ocekuje osetno zahladenje, a moguce su i kiša, susnežica i sneg. U ponedeljak i utorak ujutru ocekuje se slab mraz sa maksimalnom temperaturom do cetiri u ponedeljak i za stepen više u utorak. U sredu ocekivane temperature ce biti od šest do osam stepeni Celzijusa.
Prema recima lekara, ovakvo vreme karakteriše povecan broj intervencija u bolnicama. Dolaskom lepog vremena pocinje cešce obavljanje fizickih poslova i duže zamaranje, što može dodatno da ugrozi organizam, kome inace treba vremena da se navikne na ovako visoke temperature kada im nije vreme.
Trenutno je najteže hronicnim bolesnicima.
* Dobro provetravajte prostorije i pustite sunce, odnosno osvetlite ih prirodnom svetlošcu
* Obavezno uzimajte vitamine i tople napitke
* Ne zaboravite da se toplo i adekvatno obucete uprkos toplom vremenu, jer zima ipak nije prošla
* Odmarajte se
* Hronicni bolesnici ne smeju da se umaraju, dozvoljena im je samo lagana fizicka aktivnost, kao što su kratke šetnje
"Hronicni bolesnici, posebno oni koji boluju od hipertenzije, trebalo bi dodatno da povedu racuna o sebi i da izbegavaju izlaganje rizicima, kao što je vožnja gradskim prevozom gde lako mogu da se zaraze. Savetuje im se da se ne zamaraju preterano, pogotovo u spoljnoj sredini, a preporucuju im se lagana fizicka aktivnost sa puno vitamina i redovna terapija. U dogovoru sa lekarom, trebalo bi da smanjuju ili povecavaju dozu lekova, ali nikako da prekidaju sa antihipertenzivnom terapijom", rekla je za Blic portparol Hitne službe dr Nada Macura.
Osim bolesnika koji pate od hipertenzije, prolece u februaru ne pogoduje ni pacijentima koji imaju lošu moždanu i perifernu cirkulaciju. Zahladenje ce pak doneti pogoršanje stanja kod srcanih bolesnika. Zdravstveni problemi kod zdravih i mladih osoba mogu da budu nazeb, grip, virusne i respiratorne infekcije.
View the original article here