Vi se nalazite ovde: Mondo > Magazin > Porodica
Vantelesna oplodnja in vitro (IVF) ne povecava rizik od raka dojke i ginekoloških kancera, utvrdila je studija koju je sproveo americki Nacionalni institut za rak. Guliver/Getty images/Thinkstock
Kod IVF-a se koriste medikamenti za stimulisanje ovulacije, jajne celije se mehanickim putem izvlace iz jajnika, zbog cega su strucnjaci strahovali da žena podvrgnute tom tretmanu mogu da se nadu pod povecanim rizikom od raka, izveštava Rojters.
Cak je i zakljucak nekih ranijih studija bio da IVF primenjen u mladim godinama povecava rizik od raka dojke ili jajnika.
Tim sa pomenutog instituta, kojim je rukovodila Luiz Brinton, je proucio slucajeve 67.608 Amerikanki koje su bile podvrgnute veštackoj oplodnji in vitro izmedu 1994. i 2001. i 19.795 njihovih zemljakinja, koje su aplicirale za IVF, ali ipak nisu prošle taj tretman.
U obe grupe rak je do sredine 2011. dijagnoziran kod 1.509 žena, pri cemu nije uocena razlika u riziku od pojave raka izmedu onih koje su prošle IVF i onih koje nisu.
Samo je konstatovana nešto veca ucestalost raka jajnika kod žena koje su više puta bile podvrgunte IVF-u, ali razlika u odnosu na kontrolnu grupu je bila tako mala da se može okarakterisati kao slucajna.
Do slicnih zakljucaka je nešto ranije došao i tim švedskih strucnjaka sa Instituta Tornblad pri Univerzitetu u Lundu. Voda ovog tima Bengt Kalen napominje kako ne treba zaboraviti ni to da su primarni problem žena koje ne mogu da zacnu cesto disfunkcionalni jajnici, koji bi u krajnjem slucaju mogli da budu krivi za eventualni povecan rizik od raka tih organa, potpuno nezavisno od tretmana vantelesne oplodnje.
(Tanjug)