ponedeljak, 31. dec 2012, 08:50 -> 18:14 Ðakonijama novogodišnje trpeze i ponudi pica teško je odoleti, ali da vas narednog jutra telo ne bi opominjalo da ste preterivali, što najcešce cini grubo i bez trunke milosti, oduprite se umerenošcu!
Praznicno preterivanje u ishrani može ozbiljno da ugrozi život bolesnim osobama, a zdravima da naškodi. Zato strucnjaci apeluju da budemo umereni.
Strucnjaci navode da se kao najcešce posledice prejedanja javljaju gorušica, gastritis i upala žucne kese.
Gorušica se obicno javlja jedan sat nakon jela, i to zbog pojacanog lucenja želudacne kiseline.
Manifestuje se kao neprijatan osecaj u ustima i grlu, što je posledica vracanja želudacnog sadržaja.
Buduci da se „antacidi" koji mogu da reše ovaj problem nalaze u slobodnoj prodaji, lekari savetuju da se pre korišcenja obavezno procita uputstvo za upotrebu i da se poštuje, kako ne bi došlo do opstipacije ili zastoja u radu creva.
Obilje masne i zacinjene hrane u kombinaciji s alkoholom i gaziranim napicima može da ošteti žucnu kesu, pa cak i da izazove njenu upalu, narocito kod osoba koje imaju kamencice u žucnoj kesi.
Napad žuci, kako obicno nazivano probleme sa žucnom kesom, prepoznaje se po bolovima koji se dele u dve grupe. Jednu cine bolovi ispod rebarnog luka, koji se šire prema desnom ramenu i plecki, a drugu bolovi u srednjem delu stomaka i ispod grudne kosti.
Ove tegobe su obicno pracene dijarejom i povracanjem. Pacijentima se, osim mirovanja, preporucuje da piju caj od nane, da jedu suv keks ili dvopek, slane supe, baren krompir i pirinac.
Ne ustežite se da uživate u dobrom zalogaju, ali nemojte preterivati
Strucnjaci naglašavaju da uzimanje sode bikarbone nije dobro rešenje, jer donosi samo kratkotrajno olakšanje.
Vec posle sat-dva dolazi do pojacanog lucenja želudacne kiseline, što može da izazove akutni gastritis.
Tegobe bi trebalo da se smire u roku od 24 sata, a ako se to ne desi, neophodno je potražiti pomoc lekara.
Narocito je opasno ako napad žuci prate nadimanje stomaka, krcanje creva, svetla stolica i urin boje piva.
Kada je rec o cašici više, lekari isticu da nikad ne treba piti na prazan stomak, vec posle jela. Tada alkohol sporije ulazi u krv, pa i opijenost dolazi kasnije.
Glavobolja, mucnina i nagon za povracanjem najizraženije su posledice konzumiranja vecih kolicina alkohola, a javljaju se narednog jutra.
Glavobolju izazivaju hipoglikemija, tj. pad nivoa šecera u krvi, kao i aditivi koji se nalaze u alkoholnim picima, a najviše u vinu.
San najbolje neutrališe loš uticaj alkohola. Pomaže i pojacan unos tecnosti, prvenstveno vode, blagih biljnih cajeva i vocnih sokova, a najbolja je mlaka limunada.
Limunska kiselina deluje trostruko blagotvorno – smanjuje nagon za povracanjem, poboljšava varenje i pomaže jetri da metaboliše alkohol.
Kada je rec o rasolu, narodnom leku za mamurluk, iako je bogat vitaminom C koji povoljno deluje na iscrpljen organizam, sadrži velike kolicine soli, koja podiže krvni pritisak. Takode, kako je dehidratacija, zahvaljujuci dijuretickom svojstvu svih alkoholnih pica, vec u punom zamahu, slane rastvore poput rasola treba izbegavati.
Negativnih dejstava alkohola na organizam ima mnogo. Narocito je pogoden centralni nervni sistem jer „duh iz caše" zamagljuje vid, usporava reflekse, slabi koordinaciju pokreta, otežava koncetraciju, izaziva glavobolju i vrtoglavicu.
Jutro posle pijancenja obicno se javljaju ubrzano lupanje srca, mucnina, nagon za povracanjem i melanholija.
Alkohol udružen sa masnom i zacinjenom hranom poguban je za osobe koje imaju povišen holesterol i pritisak.
Praznicna trpeza može da naškodi i Deda Mrazu
Takva, cesta praznicna kombinacija dovodi do naglog porasta masnoca u krvi, što otežava rad jetre i dodatno povecava krvni pritisak.
Usled tog ataka na organizam dolazi i do zacepljenja krvnih sudova, što ugrožava i rad srca.
Zato – uživajte u dobrom zalogaju i napicima, ali ne idite preko granica svog organizma.