Broj osoba sa demencijom, prema ocekivanju naucnika, bice utrostrucen do 2050. godine. Demencija se danas u SAD bilježi kod svake šeste osobe starije od 70 godina, i ako se sve to uzme u obzir , stanje nije nezabrinjavajuce.
Postoje brojni dokazi koji ukazuju da ono što je loše za srce, loše je i za mozak. Faktori rizika za nastanak demencije u starosti su isti kao i faktori rizika za koronarnu bolest i moždani udar – pušenje, povišen pritisak, nekontrolisane vrijednosti glukoze i holesterola u krvi.
U istraživanju u kojem se pratilo više od 11.000 osoba starosne dobi od 46 do 70 godina nešto duže od jedne decenije, s ciljem utvrdivanja moguceg razvoja demencije, pokazalo se da postoji bitna povezanost sa faktorima rizika – hipertenzijom i dijabetesom.
Potencijalni rizik za nastanak demencije znacajno se mijenjao kod osoba povezanih sa faktorima rizika u starosnoj dobi od 55 do 69 godina.
Rezultati su pokazali da je pušenje faktor koji rizik od nastanka demancije povecava za cak 4,8 puta, dijabetes povecava rizik za 3,4 puta, dok osobe sa hipertenzijom imaju 1,8 puta veci rizik u odnosu na osobe sa normalnim krvnim pritiskom.
S druge strane, rezultati su pokazali i da povecana tjelesna masa i povišene vrijednosti masti u krvi u ovom slucaju nisu bile povezane sa rizikom od moguceg nastanka demencije, a istraživanje je takoder pokazalo da faktori rizika nisu znacajno povezani sa demencijom nakon sedamdesete godine života.
Stoga se i apeluje na primarnu zdravstvenu zaštitu kako bi se uticalo na smanjenje faktora rizika tokom srednje životne dobi koji prvenstveno imaju uticaj na rizik razvoja koronarne bolesti, potencijalni nastanak moždanog udara i na moguci razvoj demencije.