nedelja, 09. dec 2012, 09:26 -> 14:42 Smena godišnjih doba obicno donosi problem sa primetnim opadanjem vlasi, a kod nekih ovaj problem traje godinama. Rešenja su razna, od dodataka ishrani, preko hormonske terapije, do pažljivog pranja i sušenja kose. S obzirom na složenost problema, preporucuje se sistematsko delovanje protiv njega.
U cetvrtoj deceniji više od 50 odsto žena pocinje da uocava prve znakove proredivanja kose, a oko 65. godine tri cetvrtine žena ima znatno tanju i redu kosu nego u mladosti, piše Dejli mejl.
Iako geni imaju veliki uticaj na to da li ce se i koliko kosa prorediti, ipak, postoje nacini da se tome doskoci.
Jedan od razloga opadanja kose s godinama je i pad nivoa hormona progesterona. Progesteron je prvi hormon ciji se nivo smanjuje kako žena stari, a tretman u tom slucaju ukljucuje hormonsku terapiju koja može usporiti ili spreciti gubitak kose.
Stimulacija cirkulacije je takode jedna od opcija. Masaža kože glave prilikom pranja ili „na suvo" može pomoci da kosa živne.
Sa druge strane, postoje brojni losioni, šamponi i dodaci ishrani bazirani na prirodnim sastojcima, ukljucujuci i ekstrakt palminog drveta. Oni su napravljeni tako da hrane kožu glave i cine je pogodnijim tlom za opstanak vlasi.
Lekovi koji smanjuju kolicinu vode u telu, a dobijaju se iskljucivo na recept i koriste u dogovoru sa lekarima, mogu usporiti proizvodnju muških hormona i spreciti gubitak kose.
Deluje banalno, ali za kosu je takode bitno da se ne pere previše toplom vodom, kao i da se pri korenu osuši nakon pranja, jer spavanje sa mokrom kosom cini da koren vlasi slabi. Dermatolozi to porede sa „biljkom u saksiji koja je puna vode".
Strucnjaci naglašavaju da je u pitanju kompleksan problem, koji se cesto ne može rešiti samo jednim preparatom ili terapijom, pa se preporucuje svestrana briga o ovom dragocenom atributu dama.