19. 04. 2013. - Uprkos cinjenici da danas možete popiti kafu na svakom koraku, pitanje je da li ce ona svaki put biti po vašem ukusu. Pa vam tako cesto konobari mogu doneti kafu koja je toliko gorka da cete biti prinudeni da u nju sipate gomilu šecera ili toliko spržena da ju je nemoguce popiti.
U situacijama kada pijete kafu u kaficu nema mnogo toga što možete uciniti po pitanju ukusa te kafe, ali kada je pravite kod kuce pokušajte da izbegnete sledece greške:
Pregorka kafa - Ako je vaša kafa gorkog ukusa iznova i iznova, velike su šanse da je vašoj džezvi došao kraj i da je vreme da zamenite džezvu ili lonce za kuvanje kafe.
Prevruca voda - Obratite pažnju da vam voda ne bude previše vruca jer u tom slucaju prevelika temperatura vode izdvaja iz kafe aromu i ukuse koje volimo ostavljajuci samo kiselost iza sebe.
Ignorisanje carobnog odnosa - Za najbolju kafu, savršen odnos je dve kašike kafe na jedan decilitar vode.Ako volite malo jaci ukus kafe možete dodati još malo kolicine ali trudite se da ne odstupate mnogo od ovog odnosa.
Korišcenje prethodno samlevene kafe - Znamo da još jedan dodatni korak u kuvanju jutarnje kafe može biti naporan ali ako je u pitanju bolji ukus kafe onda to i ne mora biti tako teško. Ukus kafe je daleko bolji ako pred svako kuvanje kafe sami sameljete zrna.
Jeftina zrna - Iako želite da sacuvate koji dinar, kupovinom loše kafe samo cete sebi zagorcati jutro. Bez obzira koliko se potrudete da skuvate dobru kafu, ona ce biti slabog ukusa.
Potrudite se da vam kafa bude sveža - Ako želite da sacuvate svežinu i miris kafe potrudite se da je držite u hermeticki zatvorenoj ambalaži, na hladnom i tamnom mestu.
Gledajte da kupujete uvek sveže mlevenu kafu - Obratite pažnju da pri kupovini kafe kupite što svežiju kafu, jer vremenom ona guvi na ukusu i mirisu. Jedna od varijanti je da kupujete macle kolicine kafe ne bi li uvek imali svežu kafu pri ruci.