Studije pokazuju da nocas kada kazaljke sa 2h prebacimo na tri sata ujutru, necemo izgubiti samo sat spavanja.
Nekoliko sprovedenih istraživanja sugeriše da pomeranje sata u prolece ima par posledica koje ne bi trebalo zanemariti. Na primer, prema tim studijama, ono se povezuje s povecanjem slucajeva srcanih udara i automobilskih nesreca.
Zabeleženo je da se u nedelji pomeranja sata dogodi 17 posto više srcanih udara nego dve nedelje pre, isticu istraživaci iz bolnice Vilijam Bemont u Miciganu, SAD. Cak je 71 posto više srcanih udara zabeleženo na sam dan pomeranja sata nego nedelju pre toga, pokazali su podaci koje se vode u SAD-u. ***Upoznajte se sa neverovatnim osobinama i tajnama ženskog tela
Studija americkog žurnala za kardiologiju, govori o tome da ometanje u spavanju može da promeni nivoe hormona i podigne krvni pritisak, što utice na srce. Medutim, takode je otkriveno kako pomeranje sata u jesen nema toliko uticaja na broj srcanih udara.
Lošiji rezultati na ispitima
I druge studije su dale zanimljive rezultate o danima nakon prolecnog menjanja vremena u napred. Ucenici tada ispite rade i polažu lošije, a internet pretraživaci beleže povecanu potragu za veb stranicama koje nude zabavni sadržaj i to upravo tokom radnog vremena, piše Dnevnik. ***Prestanite da se zavaravate: Iskreno priznajte koliko pijete!
U medicinskom casopisu "Sleep Medicine Reviews" stoji kako uprkos tome što se smatra da pomeranje sata ima "male posledice", sve više dokaza pokazuje suprotno. Da bi se priviklo na ovakvu promenu, telu je potrebno i nedelju dana.
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock