Najcešci uzroci sportskih povreda su greške u tehnici i izvodenju pokreta, preterana aktivnost, iscrpljenost i nedovoljna pripremljenost.
S dolaskom proleca i lepog vremena raste i naša želja za džogingom, vožnjom rolera ili bavljenjem nekom drugom rekreacijom u prirodi. Ipak, posle duže zimske pauze, ne bi trebalo odmah da krenete "punom parom" jer cete posledice osetiti momentalno. Morate da racunate i na opasnost od povreda do kojih može doci zbog naprezanja ili pogrešno izvedenog pokreta. I one manje povrede, ako se zanemare, mogu da ugroze elasticnost mišica i pokretljivost zglobova, a najcešce posledice su išcašenja, uganuca, istegnuca, "škripanje" u zglobovima, ukocena ramena ili bolna leda.
Najcešci uzroci sportskih povreda su preterana fizicka aktivnost, iscrpljenost, nedovoljna pripremljenost, a pre svega greške u tehnici i izvodenju pokreta. Bolove i povrede možete da sprecite i redovnim zagrevanjem pre svakog treninga, odnosno istezanjem posle vežbanja.
GRC ILI ISTEGNUCE?
Ukoliko ste za vreme vežbanja osetili iznenadni bol i pecenje u mišicu, vrlo je verovatno da je u pitanju istegnuce, iako ima iste simptime kao grc. Prirodna elasticnost mišica omogucava mu da se rasteže i steže u skladu sa našim pokretima, ali kada se prekoraci ta prirodna sposobnost rastezanja, dolazi do pucanja malih grupa vlakana. To je lagana povreda koja izaziva bol na povredenom mestu i posle nekoliko dana mirovanja prolazi sama od sebe. Istegnuce može pogoditi i tetive koje se ponekad preterano istežu zbog prethodne povrede zgloba. I grc može da dovede do povrede mišica, a ponekad se to dogada ukoliko mišic tokom aktivnosti pretrpi povredu dok je u fazi stezanja. Tada je kretanje potpuno onemoguceno i problem se rešava hirurškim zahvatom. ***Bez cucnjeva: Cetiri vežbe za savršene noge (FOTO)
OPREZNO SA ZGLOBOVIMA
Ako volite trcanje ili planinarenje, uvek vas vrebaju sitne povrede izazvane preteranim naprezanjem. Neravan teren, umor, loše položeno stopalo na tle, najcešci su razlozi išcašenja. Najbolji lek za ovu vrstu povrede su led i mirovanje, a povreda je najcešce izazvana naglim pokretom ili zaokretom stopala, ili "pomeranjem" zgloba iz cašice, a stanje dodatno pogoršava neodgovarajuca obuca. Zglobovi su posebno ugroženi kod osoba koje se bave plesom, kik boksom, fitnesom i slicnim aktivnostima koje ukljucuju brze izmene smerova, pri cemu su zglobovi prisiljeni na neprirodne rotacije. Kod trcanja cesto dolazi i do upale Ahilove tetive zbog nepravilnog odraza stopalom o tlo. ***Neverovatne zdravstvene prednosti redovnog istezanja!
RAMENA I LAKTOVI
Iako je plivanje jedan od sportova sa najmanjim rizikom od povreda, moguce su povrede mišica ramena i upale usled ucestalih podizanja i kruženja rukama kod plivanja slobodnim ili lednim stilom. Ukoliko zglobovi ramena nisu dovoljno snažni ne mogu da obezbede dobru funkcionalnost zgloba. To je tipican ženski problem, jer one izbegavaju da previše jacaju mišicnu masu u gornjem delu tela. Ukoliko više volite tenis preti vam "teniski lakat", posebno ako ne vladate dobro tehnikom forhenda i bekhenda. Rec je o upali tetiva izazvanoj nepravilnim držanjem reketa i vibracijama usled udarca, što dodatno pogoršava rotacija rucnog zgloba do koje dolazi prilikom izvodenja udarca. Za povrede ramena najcešce je dovoljno mirovanje ili fizioterapija po preporuci lekara. I kod upale lakta potrebno je mirovanje, po mogucnosti s povezanom rukom. ***Tri najbolje vežbe za cvrste grudi (VIDEO)
LEÐA NA UDARU
Riziku je najizloženija lumbalna zona, posebno kod intenzivnih treninga aerobika gde skakanje dovodi do pojacanog pritiska na kicmene pršljenove. Mišic tada reaguje stezanjem kako bi zaštitio kicmu. Oprez je potreban i ako volite da igrate odbojku, posebno prilikom udaranja lopte. Osim pravilne tehnike izvodenja udarca, važna je i odgovarajuca obuca. Lumbalna zona leda može biti ugrožena i kada trenirate sa tegovima zbog nepravilnog savijanja leda prilikom opterecenja. Posle duže vožnje biciklom može se dogoditi da osecate da vas celo telo boli i da je ukoceno. Položaj na sedištu bicikla stvara napetost u telu, jer je previše izvijen vratni deo kicme i gornji deo leda, a uvucen lumbalni deo. Ako vozite po neravnom terenu, stanje dodatno pogoršavaju vibracije, udarci i poskakivanje na sedištu, pišu Novosti. ***Najbrže se mršavi uz placanje vežbanja i zgodnog trenera
OTOK I "MANJE" POVREDE
Neprijatnost i otok kod manjih povreda ne javljaju se odmah, jer je mišic posle treninga još uvek zagrejan. Ali, posle hladenja, zglob postepeno pocinje da otice i boli. U takvim slucajevima možete lagano da pomerate povredeni deo tela, na primer, da hodate, ali samo polako. Možete uzeti i pola tablete aspirina sa vitaminom C koji podstice cirkulaciju i ublažava bol. Ali, ukoliko se bol javi zbog odredenog pokreta i za vreme aktivnosti, na bolno mesto stavite led i mirujte dvadesetak minuta, dva do tri puta dnevno podignite povredenu nogu iznad visine srca kako biste sprecili oticanje i, ako je potrebno, umotajte je umereno zategnutim zavojem. Neko vreme možete da koristite i elasticni zavoj kako biste zglob zadržali u pravilnom položaju. Ali, svakako posetite lekara kako bi vam, ukoliko je potrebno, propisao odgovarajuci lek.
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock