17. 05. 2013. 08:00h | Srna| foto: AP
Eutanazija postaje sve prihvatljivija i povecava se broj zemalja koje je zakonski dozvoljavaju u jasno odredenim slucajevima. Predstavnicki dom americke države Vermont, poslednji je u nizu koji je odobrio nacrt zakona koji dozvoljava eutanaziju smrtno obolelih pacijenata. Ima li covek pravo da odluci kad je dosta bolesti i patnje?
Neke evropske države kao što su Holandija, Belgija, Škotska... zvanicno dozvoljavaju eutanaziju. U Belgiji se cak prodaju specijalni kompleti za izvodenje ove procedure, koje može da kupi svaki lekar sa odgovarajucom dozvolom.
Sudski i pravni sistem evropskih zemalja i SAD dovodi do toga da vrednost života postaje sekundarna u odnosu na volju samog coveka, navode strucnjaci. Polazi se od pretpostavke da covek koji pati od psihickih tegoba - može sve što nije zabranjeno. Može da cini nešto u ime svog zdravlja i života, ako to ne nanosi štetu drugim ljudima.
Ali, ako neka država nije svetovna država u pravnom smislu, pitanje se sasvim drugacije postavlja. Ako se uzmu u obzir države sa pravnim i sudskim sistemima, koje ne odgovaraju demokratskim principima i u kojima je nivo korpucije preteran, tu onda nema nikakvog smisla govoriti o eutanaziji.
Eutanazija ima i vrlo ugledne protivnike. Strucnjak za paliativnu medicinu, ruski lekar Jelisaveta Glinka kaže da se molbe za eutanaziju dobijaju krajnje retko, i, po pravilu, predstavljaju "jednostavano maskiranu molbu za pomoc".
U celini, mnoga eticka pitanja mogla bi da budu zaobidena kada bi covek sam davao sebi smrtonosni preparat i tako skidao veliki deo odgovornosti sa lekara. Ministar pravde Nemacke Brigit Kipris smatra da "poslednji korak ka smrti pacijent treba da ucini sam", prenosi Glas Rusije.