Foto-ilustracija: Freedigitalphotos.net / photostock
Svaka druga osoba pati od lošeg zadaha. Mnogo je neprijatelja koji negativno uticu na zadah iz ustiju. Najcešci uzroci, koji stvaraju neprijatan osecaj u ustima su kako pušenje, odredena hrana, kafa, gorušica tako i loša oralna higijena kod vecine ljudi. Kako bi se oslobodili svih neprijatnosti koje zadah može da vam priredi, pored promene loših navika, potrebno je i da pocnete da konzumirate namirnice koje ce vam pomoci da se na brz nacin rešite lošeg zadaha.
Zeleni caj
Zeleni caj je mnogo više od obicnog napitka. Bogat antioksidansima, zeleni caj može da uništi bakterije koje su se nastanile u našim ustima i koje su odgovorne za loš zadah. Na ovaj nacin necete samo pobediti zadah iz ustiju vec cete i zaštititi zdravlje svoje usne duplje, jer zeleni caj smanjuje rizik od razvijanja karijesa i raka ustiju. Bitno je da u ovaj napitak ne stavljate šecer.
Foto-ilustracija: Freedigitalphotos.net / happykanppy
Sveže voce i povrce
Grickanje jabuka, šargarepe ili celera može da ukloni neprijatan miris iz ustiju. Njihova hrskava struktura povecava kolicinu tecnosti u ustima i na taj nacin uklanja zadah. Takode, ako dugo vremena gladujete (budite oprezni jer za zdravlje i vitalnost strucnjaci preporucuju više manjih obroka umesto dva-tri veca obroka dnevno), sakupice se poveca kolicina želudacne kiseline i to ce prouzrokovati neprijatan zadah koji ce zasigurno da osete ljudi u vašoj blizini.
Peršun
Peršun sadrži hlorofil, koji je istovremeno i odgovoran za njegovu zelenu boju ali i antioksidans. Sastav ovog popularnog zacina može povremeno da pomogne u neutralizaciji halitoze, pogotovo nakon konzumacije odredenih “teških” i opasnih namirnica koje “ubijaju” prijatan dah, kao što su crni i beli luk. Osim grickanja, možete da ga usitnite i popijete njegov sok!
Foto-ilustracija: Freedigitalphotos.net / Master isolated images
Hidratacija
Ukoliko covek ne obezbedi telu oko dve litre tecnosti na dan, vrlo lako može doci do dehidratacije koja cesto zna da ostavi trag i u ustima. Kada su usta suva, cestice hrane se lakše skupljaju u sitnom prostoru izmedu zuba i tako postaju pogodne za bakterije. Ukoliko ne možete da popijete toliku kolicinu tecnosti u toku dana, predlaže se da žvacete žvake bez šecera kako biste povecali vlažnost u ustima.
Takode, upale desni i karijes mogu da budu izvor vaših problema. Najmanje dva puta godišnje treba da posetite stomatologa kako biste se pravilno brinuli o oralnoj higijeni svojih usta i zuba.
( Tamara Milic / mojezdravlje.ba )