Foto-ilustracija: Foter/*¦·sindorella·¦*
Osoba koja proživljava napad panike ima utisak da proživljava srcani udar i da ce odmah umreti. Strah i osecaj neprijatnosti koji je prisutan tokom napada ne može se uporediti ni sa jednom drugom svakodnevnom situacijom.
Najcešci simptomi napada panike su:
– Ubrzan rad srca
– Osecaj slabosti, vrtoglavice i nesvestice
– Trnci u rukama i prstima
– Osecaj straha od iznenadne smrti
– Bol u grudima
– Teškoce u disanju
– Smanjenje samokontrole
– Hladan znoj
Foto-ilustracija: Foter/JD’na
Napadi panike su po pravilu kratki i traju krace od 10 minuta. Osobe koje su jednom doživele napad panike cešce ga doživljavaju u odnosu na osobe koje ga nikada nisu doživele. Osobe koje su jednom doživele napad panike osecaju hronicnu teskobu i strah jer ne mogu da predvide kada ce se iduci napad dogoditi. Žene dvostruko cešce doživljavaju napade panike.
Strucnjaci još ne znaju koji je tacan razlog ovih napada. Ipak, pokazalo se da su napadi najcešci kod osoba koje trenutno prolaze kroz vecu životnu promenu (brak, rodenje deteta, prvo zaposlenje). Takode, postoje dokazi da se napadi panike prenose genetski. Osobe koje pate od napada panike imaju veci rizik od nastanka depresije, samoubistva ili zloupotrebe alkohola i droga.
Foto-ilustracija: Foter/JustCallMe_?Bethy?_
Srecom, napadi panike se mogu izleciti. Psihoterapija i lekovi su se pokazali uspešnim. Ako su lekovi neophodni, vaš lekar ce vam preporuciti tablete protiv anksioznosti, ali i lekove protiv depresije koji, takode, ublažavaju anksioznost.
Napadi panike su nešto o cemu ljudi nevoljno pricaju, jer osobe koje prolaze kroz takve napade cesto misle da su mentalno poremecene i dolazi do stvaranja osecanja stida pred javnošcu. Ako prolazite kroz ove napade, nemojte da se ustrucavate u traženju pomoci od porodice, prijatelja, partnera ili strucnjaka.
(MojeZdravlje.ba; Telegraf.rs)