30. 05. 2013. 08:00h | Beta| foto: Arhiva
Zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti Olga Dulovic rekla je da je važno da se gradani pravovremeno i pravilnoj zaštite od uboda krpelja i komaraca jer je sada sezona kada su oni aktivni. Prilikom vadenja obratite pažnju da delovi ne ostanu pod kožom
Ukoliko se krpelj ipak nade na koži, treba ga izvuci pincetom i pratiti promene na koži nekoliko nedelja, rekla je Olga Dulovic.
"Krpelj se izvlaci pincetom, u smeru suprotnim kretanju kazaljki na satu, posle se koža ocisti alkoholom i prati se svaka promena. Ako se na koži pojavi crvenilo, onda se ide kod lekara. Ne mora da znaci da je i osoba zaražena, cak i kad je krpelj zaražen, samo je mogucnost veca", kazala je ona.
Što se tice komaraca (i oni su "krenuli u napad"), od njihovog uboda gradani mogu da se zaštite stavljanjem mreža na prozore, nošenjem odece dugih rukava ujutru i uvece kada su oni najaktivniji, jer "svaki komarac može da prenese svaku vrstu bolesti".
"Svaki komarac može da prenese svaku bolest koja se prenosi ubodom. Kod nas za sada nema slucajeva zaraženih Denga groznicom, dok slucajeva sa virusom Zapadnog Nila nije bilo od prošle godine, ali sezona ovog virusa tek treba da pocne", dodala je Olga Dulovic.
Hrvatski strucnjaci nedavno su pozvali tamošnje vlasti da pojacaju mere za suzbijanje azijskog tigrastog komarca koji prenose Denga groznicu i virus Zapadnog Nila.