Stomačni grčevi kod beba
Knjiga Beba - radost i briga prim. dr. Dragana Mijanović, dr Radovan B. Mijanović, Siniša S. Sokić (priredila N.J.) | Foto:
Stomačni grčevi ( kolike) su odraz neprilagođenosti bebinih organa za varenje na način ishrane. Obično se javljaju od 15. dana starosti i traju do 4. meseca. Odlikuju se bolnim i intenzivnim plačem u popodnevnim i večernjim časovima.
Bebi treba staviti tople obloge na stomačić – trbuščić, blago ga kružno masirati u pravcu kazaljke na satu (nikako suprotno) i podizati savijene nožice prema trbuhu. Tako se može osloboditi gasova.
Ukoliko beba ima stomačne grčeve, skuvajte joj čaj po uputstvu na kesici i topao joj dajte da pije. Toplota pomaže da popuste mišićni spazmi.
Ukoliko beba ima grčeve odmerite 100 ml vode, sipajte u lonče i pustite da proključa. Kada proključa skinite lonče sa ringle, ubacite pola male kašičice kima (ili prstohvat mlevenog kima) i ostavite poklopljeno petnaestak minuta. Zatim otkuvanom kašičicom odstranite kim. Izvadite otkuvanu bočicu, u nju sipajte tu prokuvanu vodu i zatvorite poklopcem. Bebi dajte toplu vodu kašičicom. Ako odbija da pije, dodajte malo šećera prilikom kuvanja.
Stavite bebu potrbuške pa je lagano kružno lupkajte po leđima suprotno od kazaljke na satu.
Ako se dugo i teško muči sa stomačnim grčevima, gurnite joj čist, namazan kremom, vrh toplomera u čmar (kao kad joj merite temperature) i malo nadražite da bi ispustila “gasove”.
Beba obično ima grčeve u prva tri meseca, popodne i uveče, a ako oni tada ne prestanu, obratite se pedijatru za savet!
Zatvor
Ukoliko beba ima stolicu svakih 3-5 dana, tvrdu i formiranu i teško je istiskuje, znači da ima zatvor. Može joj pomoći jače zašećeren čaj od kamilice na prazan stomak, a kasnije što veća količina voća i povrća.
Proliv
Ako beba ima vodenaste stolice sa primesama sluzi ili bez njih, koje se obično bučno prazne i često zaudaraju, u pitanju je poremećaj varenja – proliv. Najozbiljnija posledica proliva je veliki gubitak vode i soli iz organizma što dovodi do ozbiljnih poremećaja. Zato se odmah javite pedijatru! Prolivi mogu biti laki, teški i vrlo teški i moraju se lečiti ili kod kuće ili u bolnici. Beba mora da nadoknaditi izgubljenu tečnost i minerale. Po savetu treba uzimati sadržaj kapsula Liobif i sprovesti specijalni režim ishrane sa lekovitim, antidijareičnom hranom (čorba od pirinča, od šargarepe i od mlevenog rogača ili kaša od banana ili sveže strugane jabuke). Bebu možete pojiti napitkom od šargarepe i pirinčane sluzi Hipp ORS 200 ili elektrolitnim rastvorom Orosal.
Pročitajte još:
Pomozite bebi na pravi način, kako bi prebrodila grčeve
Naučite da tumačite bebin plač
5 briga kad stigne beba
Vodič za povraćaj PDV za bebi-opremu
28. 08. 2013. 14:21 | Komentara: 31
M. Radović |
Posle poslednjih izmena i pojašnjenja procedure za povraćaj poreza na dodatu vrednost (PDV) za kupljenu opremu za bebe, kojom je predviđena refundacija i za robu koja je kupljena pre rođenja deteta, roditelji končano znaju šta im je sve potrebno i na koji način mogu da ostvare to pravo.
Povraćaj PDV-a značajna pomoć za roditelje
Važno je da roditelji znaju da se ne važe računi pre 1. januara ove godine jer su tek tada odredbe Zakona o porezu na dodatu vrednost, kao i odredbe pravilnika Poreske uprave, počele da važe.
Sledi vodič za povraćaj PDV koji roditeljima treba da olakša celu proceduru.
OD PRODAVNICE DO PORESKE UPRAVE
Zakon je počeo da važi od 1. januara 2013. godine i važe samo računi izdati posle tog datuma. Uslovi za povraćaj PDV- a na bebi opremu su sledeći:
- da dete nije starije od dve godine;
- da ukupna primanja porodice nisu veća od 80.000 dinara mesečno;
- da porodica ne posedujete nekretninu vredniju od 23,4 miliona dinara (oko 200.000 evra).
Roba za koju se vraća PDV je: mleko za odojčad, kašice, krevetac, kolica, autosedište, hranilica i pelene.
POSTUPAK VRAĆANJA PDV- A
Prijave Poreskoj upravi mogu da se podnesu od 1. do 15. jula 2013. godine, a od naredne godine, za podnošenje prijava predviđen je, pored julskog, i termin od 1. do 15. februara.
Spisak dokumenata potrebnih za podnošenje zateva čini jedinstveni matični broj oba roditelja, jedinstveni amtični broj deteta, pismeni zahtev koji se podnosi na Obrascu RFNB, odnosno Zahteva kupca hrane i opreme za bebe za refundaciju PDV organizacionoj jedinici Poreske uprave na čijem području podnosilac zahteva ima prebivalište.
Uz zahtev se podnose fiskalni isečci, fotokopije fiskalnih isečaka i spisak brojeva tih fiskalnih isečaka, kao i žiro račun na koji da se uplati refundirani novac.
KOLIKO NOVCA SE VRAĆA
U toku detetove prve godine života može da se vrati PDV u iznosu do 40.000 dinara, a u toku druge godine taj iznos se smanjuje i iznosi 30.000 dinara. To su maksimalni iznosi povraćaja bez obzira na to koliko je novca potrošeno.
Na kolica, sedište za auto, krevetac, hranilicu, pelene PDV je 20%, dok je na kašice i hranu 8%.
KAKO TO U PRAKSI IZGLEDA
Kupujete robu, čuvate sve račune. Kada dođe obračunski period, sa tim računima, i fotokopijama, spiskom brojeva isečaka, obrazcem RFNB, JMBG brojevima oba roditelja i JMBG deteta, idete u poresku upravu koja se nalazi pri svakoj opštini i tu priložite potrebnu dokumentaciju.
Masiranje umiruje bebine grčeve
Grčevi kod beba, a prilično su česti jer se pojavljuju kod svakog petog novorođenčeta, obično su drama za celu porodicu.
Ne postoji lek protiv grčeva kod beba, ali pomaže ako bebu mazite, uzmete je u naručje, duže je kupate, savetuje dr Gordana Timić, pedijatar
Međutim, kako ističe dr Gordana Timić, specijalista pedijatrije u Domu zdravlja „Dr Ristić“, roditelji grčeve ne bi trebalo toliko dramatično da shvataju jer oni nisu ni bolest niti neko ozbiljno stanje.
– Najveći problem je što beba koja ima grčeve mnogo plače, a to kod roditelja izaziva zabrinutost. I što je još gore, ta zabrinutost može da pogorša stanje, jer beba oseća stres roditelja, postaje još nespokojnija i sve se završava napadom plača – objašnjava doktorka.
Ona navodi da se još ne zna pravi uzrok nastanka grčeva odnosno kolika, kako ih lekari zovu. Moguće je, kaže, da nastaju zbog nezrelosti digestivnog trakta jer se gasovi kojih se dete nakupi prilikom dojenja i hranjenja gomilaju u crevima i izazivaju neprijatan osećaj. Drugi mogući uzrok jeste nezrelost bebinog nervnog sistema, zbog čega je ona preosetljiva, pa burno reaguje na obične stimulanse kao što su zvuk, svetlo, promena položaja.
NE DAJU JOJ NI DA SISA
Osnovni simptom grčeva jeste konstantan duži plač, prodorniji od uobičajenog, a koji je najjači uveče. Bebe sa grčevima podižu glavu, savijaju kolena prema stomaku, crvene su u licu, prave grimase i ispuštaju gasove. Kolike su najizraženije posle obroka, a nekada se jave i dok se beba hrani, pa joj prekidaju obrok. Otežavaju uspavljivanje, znaju bebu i da probude, a između tih epizoda beba se oseća dobro, dobro jede i lepo napreduje.
Dete sa grčevima, savetuje naša sagovornica, treba odneti kod pedijatra na pregled kako bi se eliminisali eventualni drugi uzroci.
– Kolike inače ne zahtevaju medicinski tretman niti postoji dokazani lek za grčeve. Roditelji će od pedijatra dobiti savete kako da se ponašaju – kaže dr Timić i navodi šta može da bude od pomoći:
* Nosite bebu u takozvanoj kengur nosiljci i provozajte je kolima jer vibracije i kretanje mogu da je umire.
* Pustite tihu muziku u zamračenoj sobi i sedite sa bebom u stolici koja se ljulja.
* Duže kupajte bebu jer joj topla voda može prijati.
* Lagano masirajte i zagrejte bebin stomačić. Uzmite je u naručje i utešite.
Kako da se hrane beba i majka
DA
Decu na prirodnoj ishrani neophodno je dojiti što duže jer prestanak dojenja može da pogorša grčeve. Bebama koje se hrane iz bočice prilikom hranjenja glavica treba da bude lako podignuta, a posle hranjenja valjalo bi da podrignu i izbace višak vazduha.
Beba će pre podrignuti ako je držite uspravno ili na trbuhu. Adaptirane formule koje sadrže hidrolizovane proteine surutke i redukovanu laktozu lakše se vare i zato dobro regulišu infantilne kolike.
Svaka beba plače, ali ako je zdrava i dobro jede, a ipak neutešno i bolno plače – verovatno ima kolike!
- Ne postoji dokazani lek za grčeve. Nezrelost bebinog digestivnog trakta, netolerancija na laktozu, stres roditelja - beba odgovara plačem i grčevima u stomačiću. Zato budite strpljivi, to je najbolji lek – poručuje dr Gordana Timić, specijalista pedijatrije Doma zdravlja Dr Ristić.
Od kolika pati svaka peta beba, pravi lek ne postoji, ali neki saveti mogu da pomognu da se grčevi ublaže. Sve bebe plaču, ali one koje plaču duže od tri sata, više od pet dana nedeljno imaju infantilne kolike, odnosno stomačne grčeve. Infantilne kolike ispoljavaju se nekontrolisanim produženim plačem bebe, koja je, inače, zdrava i dobro uhranjena.
- Grčeve podjednako mogu da imaju dečaci i devojčice, bebe koje se hrane majčinim mlekom ili adaptiranim. Nešto su češći kod prvorođene i ranije rođene dece. Obično počinju kada beba napuni dve do tri nedelje, a smanjuju se ili potpuno prestaju do kraja četvrtog meseca.
Pravi uzrok kolika nije do kraja razjašnjen. Moguće je da nastaju zbog nezrelosti digestivnog trakta. Nakupljeni gas, koje dete guta prilikom dojenja ili hranjenja se gomila u crevima i izaziva neprijatan osećaj. Kako funkcija varenja sazreva, beba postaje tolerantnija. Drugi mogući uzrok je nezrelost bebinog nervnog sistema, pa su preosetljive i burno reaguju na obične stimulanse kao što su zvuk, svetlo, promena položaja – objašnjava pedijatar.
Zabrinutost roditelja može pogoršati stanje, jer bebe osećaju njihov stres, postaju i same nespokojne i sve se završava napadom plača.
- Osnovni simptom je konstantan plač bez vidljivog razloga u dužem periodu, prodorniji od normalnog, a naročito izražen uveče. Bebe sa kolikama podižu glavu, savijaju kolena prema trbuhu, zacrvene se u licu, prave grimase i ispuštaju gasove. Kolike se pogoršavaju posle hranjenja. Nekada se javljaju u toku hranjenja, pa bebe prekidaju obrok. Grčevi otežavaju uspavljivanje i remete bebi san. Između tih epizoda, bebe su dobro, dobro jedu, dobro napreduju i ne pokazuju nijedan znak bolesti – priča dr Timić.
STRPLJENJE JE JEDINI LEK
- Roditeljima se preporučuje strpljenje. Bez obzira kako dramatično izgledalo, grčevi nisu ozbiljno stanje. Glavni problem je stres i zabrinutost, koji se stvaraju u kući. Roditelji teško izlaze na kraj sa neprekidnim plačem i važno je pružiti im podršku. Kolike ne zahtevaju medicinski tretman. Pregled pedijatra će eliminisati drugi uzrok ovakvog ponašanja bebe. Dobićete savet od pedijatra da ne postoji dokazani lek za grčeve, ali neka pomoćna sredstva mogu biti od koristi – kaže pedijatar.
ŠTA DOJILJE NE SMEJU DA JEDU
Majke, koje doje treba da izbegavaju da jedu hranu, koja može da pogorša grčeve kod bebe, a to je hrana koja nadima, kao kupus, karfiol, brokoli, paškanat, pasulj, crni i beli luk, citrusno voće, začinjena hrana, kofein i alkohol. Decu na prirodnoj ishrani treba dojiti što duže, jer odbijanje može pogoršati kolike.
Ako postoji porodična preosetljivost na mlečni šećer (laktozu), majka bi mogla da obično kravlje mleko isključi iz ishrane. Ponekad bebe nisu u stanju da vare laktozu, ali se to poboljšava kad postanu starije.
Bebe, koje se hrane bočicom, treba hraniti u budnom stanju, sa lako podignutom glavicom. Posle hranjenja treba da podrignu i izbace višak vazduha. Korisni efekti u regulaciji infantilnih kolika postignuti su adaptiranim formulama, koje sadrže hidrolizovane proteine surutke i redukovanu laktozu, jer se lakše vare.
LJUBAVLJU PROTIV GRČEVA
Držite bebu uspravno ili na trbuhu da bi podrignula. Nosite je u „kengur“ nosiljci i provozajte u kolima, jer vibracije i kretanje mogu da je umire. Pustite tihu muziku u zamračenoj sobi i sedite sa bebom u stolici koja se ljulja. Duže kupajte bebu, jer joj topla voda može prijati.
Lagano masirajte i zagrejte bebin stomačić. Uvek je dobro uzeti bebu u naručje i utešiti je, jer tako pokazujemo bebi da je volimo i da smo tu zbog nje – savetuje dr Timić.
NE
Majke koje doje treba da izbegavaju da jedu hranu koja može da pogorša grčeve kod
bebe, a to je pre svega hrana koja nadima. Dakle, iz jelovnika bi trebalo da izbace kupus, karfiol, brokoli, paškanat, pasulj, crni i beli luk, citrusno voće i svu začinjenu hranu.
Takođe ne bi trebalo da piju alkohol, kafu kao ni druga pića koja sadrže kofein. Ukoliko postoji porodična preosetljivost na mlečni šećer, laktozu, majka bi mogla da iz ishrane isključi obično
kravlje mleko jer bebe ponekad nisu u stanju da vare laktozu.