04. 06. 2013. 14:44h | Vestionline| foto: Vita
Povremeno isticanje procena da u Srbiji trenutno ima oko 150.000 zavisnika od psihoaktivnih supstanci, medu kojima i 24.000 heroinskih zavisnika, alarmira javnost. Sve se više govori o širenju bolesti zavisnosti, pa ipak, po iskustvu onih koji sa zavisnicma rade svakodnevno, reakcija društva nije blagovremena. Lecenje treba na vreme poceti: Bolnica VITA
Previše vremena prode od pocetnog eksperimentisanja do pocetka lecenja, najcešce duže od 10-11 godina kaže Milan Vlaisavljevic, direktor Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti VITA u Novom Sadu, koja je jedina privatna ustanova u Vojvodini sa stacionarom:
- Još uvek je medu pacijentima koji se javljaju na lecenje heroinska zavisnost dominantna, jer se heroin prepoznaje u našem društvu ??? "teška droga" sa ozbiljnim posledicama, ali u poslednje vreme upadljiv je porast zloupotrebe i drugih psihoaktivnih supstanci, pre svega marihuane, i posebno sintetickih droga. Zbog zabluda da se radi o "lakim drogama", neprepoznavanja opasnosti i ozbiljnosti posledica, vrlo cesto se na ove vrste droga gleda blagonaklono i nedovoljno kriticki. Droga je droga, i tu ne postoji garancija da povremeno uzimanje nece prerasti u sve ucestalije i na kraju završiti sa bolesti zavisnosti.
Podatak da se dobna granica prvog konzumiranja narkotika pomera na dole, potvrduje i Vlaisavljeviceva praksa:
- Dve trecine prvih kontakata dogode se u uzrastu od 13 do 18 godine. Škole i roditelji su u zabludi kad decu upozoravaju samo na „nepoznate ljude“, u stvari droga se prvi put nacešce uzima od „poznanika“ iz škole, ulice, nekoga iz detetovog neposrednog okruženja. Dostupnost droge je postala najveci generator širenja zavisnosti, i to se nece lako promeniti, ali se prevencijom može postici da mladi dobijajuci neophodne informacije, prepoznaju rizike i kažu "ne", ako im se droga ponudi.
Promene na mladom zavisniku, po recima Vlaisavljevica, cesto su maskirane uobicajenim pubertetskim promenama, pa bi se i roditelji trebali informisati o narkomaniji kao riziku odrastanja, kako bi na valjan nacin zaštitili svoju decu. Ukoliko postoji sumnja da je dete imalo neko iskustvo sa narkoticima, najbolje je pravovremeno odreagovati i potražiti pomoc strucnjaka.
- Na kraju, ukoliko do problema narkomanije dode, treba znati da ne postoje „brza rešenja” ili „carobni štapici”. Lecenje je dugotrajan i zahtevan proces, ali sa izvesnim pozitivnim ishodom ukoliko se ispoštuju sva terapijska pravila.
Bolnica VITA raspolaže sa 10 bolnickih postelja, a osim bezbolne detoksikacije i psihofizicke stabilizacije, velika pažnja se posvecuje daljem održavanju postignutog stanja kao i resocijalizaciji pacijenta. Pacijent se terapijski prati dok kod je to njemu i njegovoj porodici potrebno, dok ne postigne održivu apstinenciju, bez straha od recidiva.