O tome dr. med. spec. ginekologije i akušerstva Maja Šlakovic za ezdravlje kaže:
- Maloljetnici vrlo malo znaju o kontracepciji, premda je to pojam koji oni koriste sa sigurnošcu kao da o tome sve znaju, ali nije tako. Internet im je jedini izvor informacija, ali on kao takav nije siguran kada dode do nekog problema, jer informacije su uopštene. Internet ne rješava probleme.
Ono što je najvažnije, a što nedostaje je komunikacija sa roditeljima. Vrlo malo pažnje se posvecuje mladim ljudima, pogotovo onima koji ulaze u problematicno razdoblje svog života, kada im je potrebna jaka podrška roditelja. Ukoliko nema podrške, mladi se zatvaraju u sebe i sami traže rješenja za svoj problem. O kontracepciji razgovaraju medusobno, ne znajuci pritom koliko je važno pri izboru metode biti informisan o njenim prednostima i nedostacima, mogucim popratnim efektima, djelotvornosti zaštite od trudnoce i spolno prenosivih infekcija, te o pravilnom nacinu upotrebe, kaže dr. Šlakovic
Dr. Maja Šlakovic smatra da je seksualno vaspitanje segment koji je jako loše, gotovo nikako, zastupljen u školama.
- Škole vrlo malo pozivaju ljekare na saradnju, da govore o kontracepciji, problemima sa kojima se ta djeca susrecu. A nedostatak edukacije upravo i dovodi do problema. S druge strane, ako imamo ovakve probleme u urbanim sredinama, gdje su maloljetnici prepušteni sami sebi i internetu, možete zamisliti koliki je tek problem u sredinama gdje nema interneta, gdje se o kontracepciji, neželjenoj trudnoci, te infekcijama i spolnim bolestima uopšte ne govori.
Kod nas, u ginekološku ordinaciju, dolaze djevojcice da bi se informisale o metoda kontracepcije i njih, pored sigurnosti i djelotvornosti, koji su i najvažniji faktori, najviše interesuje dostupnost i cijena. Naravno, prvo se rade laboratorijske pretrage, pa se tek onda odreduje nacin kontracepcije. Ali, te djevojke obicno dolaze da bi se samo informisale, kaže dr.Šlakovic
Slicna iskustva imaju i u Asocijaciji XY, gdje se bave savjetovanjem mladih.
Zvijezdana Jakic, psiholog u XY za ezdravlje kaže:
- Naše udruženje ima organizovano savjetovalište za mlade, gdje oni dolaze dva puta sedmicno. Tu se razgovara o svemu, ali opet je internet pocetak svih informacija, pa tek onda razgovori. Kod nas dolaze mladi od 18 pa do 25 godina starosti. Pored našeg savjetovališta, organizovana je i edukacija po školama, gdje sa mladim ljudima razgovaraju njihovi vršnjaci, treneri koji su za takve vrste razgovora prošli odredenu obuku i posjeduju certificate. Mišljenja smo da je mladima lakše razgovarati sa svojim vršnjacima o svemu što ih muci, nego sa starijim osobama.
Organizovali smo i razgovore sa roditeljima, gdje smo se susreli sa svojevrsnim odbijanjem spoznaje da baš njihovo dijete ima problem. Uvijek je rijec o “ nekoj drugoj djeci”. Ovakav stav roditelja, kojima je razgovor o kontracepciji, HIV-u, seksualnom odgoju … još tabu tema, pokazao nam koliko je nužna edukacija roditelja, rekla je Zvijezdana Jakic.
Istraživanje u kojem je u 25 zemalja ucestvovalo više od pet hiljada ispitanika oba pola, pokazuje da je cak 45 posto seksualno aktivnih mladih ljudi imalo nezašticen odnos sa novim partnerom, što je za cetvrtinu više nego u slicnoj anketi prošle godine. Medu razlozima zbog kojih nisu koristili nijedan vid zaštite, mladi su u pomenutom ispitivanju navodili da su zaboravili, da im u tom trenutku nije bila dostupna ili da se plaše njene upotrebe.
Broj neplaniranih trudnoca javlja se kao globalni problem što potvrduje podatak da je trecina od 205 miliona trudnoca godišnje u svijetu neželjena.
Umjesto savremene kontracepcije – tableta, kondoma ili „spirale”, ljekari tvrde da se u vecini slucajeva i dalje poseže za tradicionalnim metodama kao što su plodni i neplodni dani ili prekinuti odnos. Kao razloge za to ginekolozi isticu predrasude, nizak nivo informisanosti i opšte kulture, te patrijarhalno vaspitanje