Dokazalo se da su žene sa ovom krvnom grupom izložene dvostruko vecem riziku od ostajanja bez zdravih jajnih celija, kao i od drugih problema u vezi sa plodnošcu.
Cak 44 posto ljudi ima krvnu grupu O, njih 42 posto A, a samo 14 posto AB. Naucnici smatraju da je ona veoma bitna za plodnost.
Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Jejl i Medicinskom fakultetu Albert Ajnštajn u Njujorku pokazalo je da žene sa nultom krvnom grupom imaju manje "rezerve" jajnih celija nego žene koje imaju neku drugu krvnu grupu.
Rezerve jajnih celija se smanjuju sa godinama - djevojcice ih po rodenju imaju oko dva miliona, u pubertetu njihov broj opada na oko 400.000, a kada žena prede 40. godinu ostaje ih svega nekoliko stotina.
U istraživanju su ucestvovale 563 žene mlade od 45 godina, koje su se lijecile od neplodnosti, i kojima je u odredenim vremenskim razmacima mjeren nivo hormona FSH važnog za zacece, jer stimuliše folikule. Ako je nivo tog hormona viši od deset jedinica, žena ima problema sa zacecem, a ispostavilo se da je kod žena sa nultom krvnom grupom taj rizik dvostruko veci.
Krvne grupe razlikuju se po antigenima, odnosno odredenim proteinima u krvi.
"Utvrdili smo da su žene sa krvnom grupom A i AB zašticene od manjka zdravih jajnih celija, ali one sa nultom krvnom grupom izložene su tom riziku, jer im nedostaju A i B antigeni", kaže dr Edward Nedzat koji je ucestvovao u istraživanju.
Od ranije je poznato da krvna grupa utice na sklonost ka odredenim zdravstvenim tegobama. Tako su na primjer osobe sa A i AB krvnom grupom izložene povišenom riziku od kardiovaskularnih problema, dok su osobe sa nultom krvnom grupom sklone artritisu i odredenim problemima sa želucem.