U toku je treca faza klinickih ispitivanja muške pilule koja se vrše u 11 svjetskih centara.
Lijek koji sadrži muški hormon testosteron i ženski hormon progesteron daje se injekcijom ili u obliku tablete svake cetiri nedjelje. Može da bude i kao tanki potkožni implantat u obliku štapica koji pružaju višemjesecnu zaštitu od zaceca. Mozak kad osjeti ove hormone, smanjuje nivo ostalih hormona što onda sprjecava proizvodnju sperme.
Specijalisti humane reprodukcije ovakvu metodu kontracepcije smatraju uspješnom ako se smanji broj spermatozoida u mililitru sjemene tecnosti na manje od milion, a normalno je više od 20 miliona po mililitru tecnosti. Dosadašnji rezultati istraživanja pokazuju visok ucinak hormonske kontracepcije.
Naucnici se brinu zbog moguceg negativnog dejstva visokih doza testosterona na sastav krvnih sudova i na nekontrolisan ili zlocudan rast prostate. Za sada nije bilo ozbiljnijih nuspojava osim povremenih promjena raspoloženja, pojave akni i naleta vrucine kod nekih muškaraca.
U toku su i istraživanja na eksperimentalnim životinjskim modelima ciji temelj nisu hormoni, vec razni preparati kojima se djeluje na testise kako bi se suzbila pokretljivost spermatozoida, sprjecilo njihovo sazrijevanje i funkcija, te onemogucila penetracija u jajnu celiju. Ovim se postiže zaustavljanje spermatogeneze.
Prema novim istraživanjima cak bi trecina muškaraca pristala da koristi ovakvu vrstu kontracepcije.