Na nedostatak hormona štitnjace možemo posumnjati kod bezvoljnih i blijedih bolesnika, osoba suhe i hladne kože, oteklih kapaka i potkoljenica, i koji se žale na opštu slabost, teže pamcenje, usporenost, potištenost.
Višak hormona štitnjace ubrzava metabolizam i dovodi do vece potrošnje energije. Na pojacani rad hormona štitnjace ukazuju neobjašnjiva nervoza, nepravilan i ubrzani rad srca, znojenje, drhtanje ruku, ubrzana probava, gubitak na težini , loš san, …
Kada na pregled
Ukoliko se opazi zadebljanje na vratu u podrucju štitnjace ili se pojave tegobe karakteristicne za poremecaj štitnjace potreban je pregled. Posebno je važan kada je rijec o osobama s povecanim rizikom od bolesti štitnjace, to su prvenstveno žene koje u bližoj porodici imaju vec nekoga s istom bolešcu.
Povecanje štitnjace je poznato i kao gušavost. Može se raditi o pratecoj pojavi autoimunih bolesti s povecanim ili smanjenim stvaranjem hormona (hiper ili hipotireozom). Nekada je njen nastanak najcešce povezivan s nedostatkom joda u ishrani. Da bi se stvarala normalna kolicina hormona, potrebno je sedmicno u organizam unijeti oko 1 mg joda. Najbolji izvori joda su riba, mlijeko, jaja.