Korisnici marihuane su uži u struku i imaju bolje rezultate koji se ticu regulacije šecera u krvi, iako unose više kalorija, tako da se vac postavlja pitanje mogucnosti njenog korišcenja za mršavljenje, lecenje gojaznosti i dijabetesa.
U medicinskim krugovima opšte je poznato da je marihuana povezana sa povecanim unosom kalorija.
Medutim, uprkos tome što više jedu kada su "haj" (po nekim podacima, preko 600 dodatnih kalorija dnevno), to se ne odražava na povecanje njihovog indeksa telesne mase.
U stvarnosti, studije su pokazale da je ucestalost gojaznosti redukovana u zajednicama koje puše marihuanu.
Istraživaci sa Univerziteta Nebraska i Harvard škole javnog zdravlja analizirali su podatke od preko 4600 odraslih ljudi. Oko 12 procenata je navelo da su trenutni korisnici marihuane, a 42 procenta da ju je koristilo u prošlosti.
***Nova medicinska mašina bukvalno diže iz mrtvih: Covek vracen u život posle cak 40 minuta
Ucesnici su testirani na razna merenja za kontrolu šecera u krvi: insulina i glukoze, holesterola i obima struka.
Rezultati studije su pokazali da trenutni korisnici marihuane imaju
znacajno manji obim struka od ispitanika koji je nikad nisu koristili, cak i kada se u obzir uzmu faktori kao što su godište, pol, korišcenje duvana i alkohola, i fizicka aktivnost.
Isto tako, imali su
više nivoe HDL (dobrog holesterola). Najznacajnija razlika izmedu onih koji puše marihuanu i onih koji nikad nisu ili koji su prestali je da su ovim prvima
nivoi insulina bili smanjeni za 16 procenata, a njihova
insulinska rezistencija je redukovana za 17 procenata.
Ni na jedan od ovih rezultata nije uticalo koliko puno marihuane ljudi navodno popuše.
Iako nisu potpuno sigurni kako se to dešava, pišu autori studije, njihova otkrica sugeriše da marihuana nekako popravlja kontrolu insulina, reguliše telesnu težinu i možda cak objašnjava zašto su ljuditelji marihuane manje skloni dijabetesu.