Foto: Facebook
Sa dolaskom leta i visokih temperatura obavezna je promena jelovnika, ali i veca opreznost pri kupovini, cuvanju i obradi namirnica, upozorili su strucnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.
Prema recima nacelnice Odeljenja za unapredenje ishrane i kontrolu zdravstvene ispravnosti hrane u zavodu, dr Vesne Pantic-Palibrk, najvažnije je da se unosi dovoljno tecnosti, pa se osim vode preporucuju corbe, supe, vocni sokovi i cajevi.
Ona je dodala da je poželjno da se leti jede što više voca i povrca, ribe i mesa, a da se jela pripremaju na što manje ulja i masti.
Foto-ilustracija: AHMED… / Foter.com
Podsecajuci da visoke temperature i nepravilno cuvanje namirnica i hrane pogoduju razmnožavanju razlicitih bakterija i da se zagadenom hranom prenose mnogobrojne bolesti, dr Pantic-Palibrk je navela da iz jedne bakterije za nekoliko sati može da ih se razvije više miliona.
Kako navodi dr Pantic-Palibrk, zaraza mikroorganizmima iz hrane cak i ne mora da bude pracena simptomima ili može da se manifestuje kao blag crevni poremeca. Ona napominje da postoje i slucajevi kad trovanje hranom dovodi do velikog gubitka tecnosti i poremecaja zdravlja sa kobnim posledicama.
Foto-ilustracija: SXC.hu/BeverlyLR
Upravo zbog svega toga prilikom kupovine treba voditi racuna o izgledu namirnica. Za meso je, na primer, važno da ima normalnu boju i elasticnost na pritisak, da je bez neprijatnog ili kiselkastog mirisa.
Ona je preporucila da se lakokvarljivi proizvodi kupuju samo u radnjama u kojima se drže u rashladnim uredajima i da se obavezno pogleda datum proizvodnje i rok upotrebe. Mlecni proizvodi kao što su sir i kajmak moraju da se kupuju na mlecnim pijacama koje imaju rashladne uredaje, a nikako na tezgama.
Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/Praisaeng
Isticuci da su podjednako važni higijena i cuvanje, dr Pantic-Palibrk je dodala da namirnice treba dobro oprati pod mlazom ciste vode – svaki list lisnatog povrca posebno, kupus pre i posle secenja, krastavce pre i posle cišcenja, jagode najpre zajedno, a zatim svaku pojedinacno…
Hrana se uvek priprema u cistom posudu, opranim priborom i na ocišcenim radnim površinama. Termicki obradeno meso ili suhomesnate proizvodi koji su spremni za korišcenje ne treba seci na istoj radnoj površini kao i sirove.
Vecina namirnica, posebno meso i jaja, moraju da budu dobro termicki obradeni, da bi se izbegle moguce negativne posledice po zdravlje.
Posle pripremanja, hranu bi trebalo poslužiti što pre ili je brzo ohladiti i do serviranja cuvati u rashladnom uredaju.
Hrana se najcešce zagadi prljavim rukama, rekla je dr Pantic-Palibrk i podsetila da je cesto pranje ruku jedna od obaveznih preventivnih mera za cuvanje zdravlja.