Analizama pregleda 134 djecaka i krvi njihovih majki, utvrdilo se da su izgledi za pojavu genitalnih nepravilnosti veci kod muških beba. Ustanovljeno je da su žene koje su u krvi imale viši nivo hemikalija povezanih sa ftalatima, cešce radale djecake kod kojih se testisi nisu spustili, a udaljenost izmedu genitalija i anusa je bila manja nego što je to uobicajeno.
Istraživaci vjeruju da ftalati negativno uticu na proizvodnju muškog polnog hormona testosterona, koji osim na razvoj genitalija utice i na razvoj brojnih tkiva u organizmu, ukljucujuci i mozak.
Ftalati imaju sposobnost da poremete hormonalnu ravnotežu, pa je u EU vec nekoliko godina zabranjeno njihovo korištenje u igrackama. Medutim, ftalati se još uvijek koriste u razlicitim predmetima u domovima, poput plasticnog namještaja, linoleuma, PVC zavjesa za kadu, plasticnih kutija i folija za pakovanje hrane, kao i drugih predmeta.
Postoji mnogo razlicitih tipova ftalata i neki od njih imitiraju ženski hormon estrogen. Naucnici su vec dokazali da visoka izloženost flatatima u trudnoci može dovesti do radanja djecaka sa abnormalnostima genitalnih organa. Medutim, oni sada tvrde da ftalati takoder mogu utjecati na mozak u razvoju tako što poništavaju djelovanje muškog hormona testosterona
FTALATI se koriste u mnogobrojnim proizvodima, od enterickih premaza na lijekovima i dodacima ishrani, do agensa stabilizatora, lubrikanata, itd., te se primjenjuju u ljepilima, gradevinskim materijalima, pesticidima, proizvodima za higijenu, deterdžentima, djecijim igrackama, pakovanjima, štamparskoj tinti, bojama, prehrambenim proizvodima, tekstilima, sredstvima za cišcenje i drugom. Od sredstva za licnu higijenu, ftalate sadrže: parfemi, sjene za oci, losioni za tijelo, lakovi za nokte, tecni sapuni i sprej za kosu.