Suva koža, umor, opšta slabost, otežana koncentracija, zatvor, bolne ili neredovne menstruacije, lomljivost noktiju, natecenost ruku i nogu, neobjašnjivo gojenje, proredene obrve i kosa… Sve su ovo simptomi hipotireoze, stanja nedovoljnog stvaranja hormona štitne žlezde. Najcešci uzrok hipotireoze je hronicna upala štitne žlezde – autoimuna bolest hašimoto tiroiditis.
Evo šta sve može da dovede do ovog oboljenja koje doživotno mora da se leci lekovima.
Hronican stres
Jeste li optereceni vecom kolicinom stresa na poslu ili kod kuce? Stres je jedan od cešcih faktora koji mogu da rezultiraju autoimunom reakcijom oslabljenja imuniteta.
Intolerancija na hranu
Uglavnom je rec o soji, mleku i glutenu kao namirnicama na koje su mnoge osobe netolerantne. Problem je u tome što imunitet reaguje prilikom varenja ovih namirnica i jave se simptomi koji uticu na kvalitet života osobe. Obavezno se podvrgnite pretrazi tolerancije na odredene namirnice.
Deficit nutrijenata
Da li je vaše telo snabdeveno dovoljnim kolicinama suncevog vitamina (vitamina D), selena, magnezijuma i drugih nutrijenata? Ako je odgovor negativan, vrlo je izvesno da ce se to odraziti na vaš imunitet.
Rad creva
Poremecena crevna propustljivost može biti odgovorna za mnoge bolesti i stanja, poput gorušice, zatvora, ali i poremecaja štitne žlezde.
Insulin
Otpornost na insulin i povezana stanja u regulaciji šecera mogu pogoršati bolesti štitnjace, zato je potrebno obratiti posebnu pažnju na njih.
Toksini
Za poremecaj štitne žlezde, takode, može biti odgovoran i povecan unos teških metala i toksina. Analizirajte svoj režim ishrane i razgovarajte s lekarom kako biste se podvrgnuli pretrazi na metale.
Neravnoteža estrogena
Problemi sa štitnjacom moguci su kod žena cija je ravnoteža estrogena narušena. Zato, bilo bi dobro da svaka dama u dogovoru sa svojim ginekologom redovno proverava nivo ovih hormona.