Cak 20 milijardi evra godišnje Ceška placa nezdravi životni stil njenih stanovnika. Kada bi Cesi prihvatili savete lekara da žive zdravije, u kratkom roku bi se uštedelo najmanje milijardu evra godišnje, pokazala je nova studija ceškog Državnog instituta za zdravlje.
Ceški Državni institut za zdravlje, objavio je neverovatne rezultate nove studije, koji pokazuju da državu nezdravi životni stil njenih stanovnika košta cak 20 milijardi evra godišnje.
Po faktorima rizika za zdravlje, Cesi su visoko na rang listama u Evropi. Po broju pušaca su treci, po konzumiranju alkoholnih pica prvi, a po gojaznosti dele neslavnu drugu poziciju sa još dve države.
„Rezultat svega toga je da se prosecni Ceh razboljeva u 61. godini i narednih 17 godina proživi lececi se, dok prosecnog Švedanina bolesti sustignu devet godina kasnije, u 70. godini, a proživi dalje obilazeci lekare 12 godina“, navela je Marije Nejedla iz Državnog instituta za zdravlje.
Posledica sve nezdravijeg životnog stila Ceha jeste i porast broja obolelih od srca i krvnih sudova i raka, iako se smrtnost od takvih bolesti iz godine u godinu smanjuje u toj evropskoj državi.
Nejedla je, medutim, u studiji naglasila da je smrtnost manja samo zahvaljujuci skupim novim metodama lecenja.
Ceški strucnjaci proracunali su da nezdrav život njenih stanovnika zemlju košta 20 milijardi evra godišnje, što su troškovi hronicnih neinfektivnih oboljenja i gubitak BDP-a zbog bolovanja.
Prema podacima nalaza, cak 80 odsto tih bolesti Cesi su mogli da izbegnu da su živeli zdravije.
Efikasna prevencija smanjila bi, prema navodima strucnjaka, za oko pet odsto ucestalost tih oboljenja u vrlo kratkom vremenskom periodu, a hronicno zaduženom zdravstvu donela bi uštedu od oko milijardu evra godišnje.