Aneurizmatska bolest je jedno od najtežih oboljenja na krvnim sudovima.
Najcešci uzrok je arterioskleroza, odnosno degenerativno oboljenje krvnog suda.
Ova bolest mijenja strukturu zida krvnog suda, dovodeci postepeno do sužavanja i zapušavanja. Može da dovede i do slabljenja zida krvnog suda i njegovog popuštanja, a sve zajedno predstavlja savršenu podlogu za nastanak aneurizme. Upalni procesi u zidu aorte (arteritisi), gdje dolazi do popuštanja vezivnog tkiva, kao i povrede, takoder uzrokuju nastanak ovog ozbiljnog oboljenja.
Ne postoji odredeni simptom koji može da ukaže na aneurizmu. Prvi simptom može biti snažan i iznenadan bol u stomaku. Ponekad taj žestoki bol može da dovede i do gubitka svijesti, što ukazuje na svu ozbiljnost situacije u kojoj se pacijent nalazi i neophodnost brzog i strucnog reagovanja. Takoder napipavanje pulsirajuce mase u stomaku može biti znak postojanja aneurizme.
Nekad pacijenti imaju i druge blaže netipicne simptome koji su teški za prepoznavanje kada je rijec o aneurizmi. Ovi bolovi se olako shvataju, jer mogu da imitiraju i neke druge stomacne zdravstvene tegobe, što je vrlo pogrešno. Jer, pogrešnu sumnju lako je otkloniti, dok propust u dijagnosticiranju aneurizme može biti poguban za oboljelog.
Isto tako, pacijent može da se žali na smetnje u digestivnom traktu, bubrezima, kicmenom stubu i da se pomisli da je rijec o necem drugom oboljenju. A upravo zbog pritiska aneurizme na kicmeni stub, tanko crijevo i druge organe, dolazi do osjecaja potmule boli, bolova u ledima, žgaravice i drugih simptoma. Zato je vrlo važno kada postoje stomacne smetnje da se pomisli i na mogucu aneurizmu.
U svakom slucaju, ultrazvuk stomaka kao rutinska metoda rješava dilemu postojanja aneurizme. Bez obzira na to da li je u poodmakloj životnoj dobi, da li je imao moždani udar, da li je plucni bolesnik ili hipertonicar, ako se bolest otkrije na vrijeme, pacijent ima velike šanse za izljecenje.