Zelena dijeta nije preterano stroga, donosi dnevno oko 1400 kalorija, a za dve nedelje može da se izgubi do tri kilograma.Tokom vikenda možete da jedete šta želite ali bez preterivanja…
Zelena i ostale vrste salate, rukola, spanać, blitva, sastavni su deo dijete u kojoj se posebna pažnja posvećuje namirnicama bogatim gvožđem, da tokom korekcije težine ne bi došlo do popuštanja tonusa mišića. Lisnato zeleno povrće bogato je gvožđem, sastojkom važnim za ishranu mišića, kao i folnom kiselinom koja pomaže da organizam veže gvožđe.
U toku zime, zbog malo kretanja i isuviše teške hrane, u organizmu se nakupe različiti toksini. Zato je proleće idealno vreme da organizam pročistite zelenom dijetom.
Ako na sam pomen dijete pomislite da biste umrli od gladi, ne brinite, ovde se ne radi o takvoj dijeti. Dijeta, u principu, ne znači uvek malo hrane, već samo određen režim ishrane. Taj režim može, ali i ne mora, da uključuje smanjenu količinu hrane; sve zavisi od toga šta biste da postignete dijetom. Ovog puta govorimo o ishrani koja će pomoći da iz organizma izbacite nakupljene toksine i skinete nekoliko kilograma.
Najvažnije u zelenoj dijeti je da izbacite masnoću, slatkiše i preradenu hranu. Naravno, manja količina masnoća vam je ipak neophodna, najbolje je da to bude maslinovo ulje (u salati, recimo), a deo može i iz male količine badema i drugog koštunjavog voća, kao i iz semenki i suncokreta.
U toku zelene dijete trebalo bi da konzumirate što više složenih ugljenih hidrata, koji se sporo razlažu, tako da ste od njih veoma dugo siti, a uz to i ubrzavaju varenje i metabolizam. Takvi ugljeni hidrati nalaze se u integral-
nim žitaricama, mahunarkama i svežem voću i povrću.Potrudite se da tokom vikenda konzumirate baš ovakvu hranu.
Veoma važno za čišćenje organizma i mršavljenje je i da pijete što više vode. Dva litra dnevno, a može i više. Manji deo vode (šolju ili dve dnevno) možete zameniti zelenim čajem.
Efekti zelene dijete, vidljivi su posle desetak dana, a dijeta je ispunila cilj posle tri nedelje.
Zelena dijeta jelovnik predviđen za radne dane.
Svakog dana tokom zelene dijete za doručak i užinu jedete…
Doručak: jogurt sa integralfiim žitaricama i šolja kafe, ili šolja ječmene kafe i kifla, ili šolja nemasnog mleka i tri keksa.
Užina: voće (jedan komad) ili sok bez šećera.
Ponedeljak
Ručak: 200 g zelenih njoka, kelj prodinstan i začinjen sirćetom.
Večera: kajgana od dva jajeta sa iseckanom blitvom i listićima nane, salata od paradajza sa origanom, 30 g integralnog hleba.
Utorak
Ručak: ćuretina rolovana (dva odreska) sa šunkom i sirom, spanać na pari, 30 g integralnog hleba
Večera: pirinač s povrćem (blitva, mladi luk), 30 g mladog sira, 50 g praške šunke.
Sreda
Ručak: 70 g rižota sa piletnom (30 g) i začinskim travama, radič kao salata.
Večera: salata od 100 g praške šunke sa dosta rukole, krupno nastruganim kačkavaljem, biberom, limunovim sokom i 50 g integralnog hleba.
Četvrtak
Ručak: 70 g testenine (leptirići, šeširići) sa spanaćem i papričicom, teleća rebra na pari.
Večera: porcija pečene piletine punjene spanaćem i mladim sirom, obarena blitva prelivena balzamiko sirćetom (sirće dobijeno od crnog grožda)
Petak
Ručak: 150 g faširanih šnicli od junetine pomešane sa spanaćem, zelena salata, 30 g hleba
Večera: parče razljevuše (brašno, jaja, mlad sir, blitva, malo slanine), salata od endivije i radiča sa jabukovim sirćetom.