Bilo da je u pitanju odredivanje broja brodova na pucini ili kolacica u ciniji, ljudski mozak ima „mapu“ za percepciju brojeva, tvrde naucnici, koji su konacno uspeli da lociraju ovo „šesto culo“.
Poznato je da postoje topografske mape ljudskog mozga za primarna cula kao što su vid, sluh i dodir, medutim, prvi put je pronadena mapa za brojeve ili brojno culo, piše Hafington post.
Raspored unutar ove mape dozvoljava najefikasniju komunikaciju izmedu neurona, koji obavljaju slicne zadatke.
U najnovijoj studiji, nemacki i holandski naucnici univerziteta „Tjubingen“ i „Jutrekt“ skenirali su mozgove ljudi, kojima su prikazivani odredeni rasporedi tacaka koje su varirale u svom broju.
Parijetalni korteks reagovao je na ove rasporede tacaka na organizovan nacin - manji brojevi tacaka bili su predstavljeni u jednom delu, dok su veci bili predstavljeni u drugom.
Mozak se u toj prilici ponašao kao abakus (prva poznata sprava za racunanje) - mapirao je i sortirao brojeve u prostoru.
Kompjuterski prikaz: Razliciti delovi na površini mozga reaguju na razlicite brojeve objekata
Ova saznanja pokazuju da se više kognitivne funkcije vrlo verovatno oslanjaju na iste organizacione principe kao i senzorni sistemi.
Kao što je slucaj sa prepoznavanjem lica, koje je znatno teže, objekti koji izgledaju slicno mogu se grupisati zajedno u mozgu.
U ovim topografskim mapama, veci deo mozga bio je posvecen percepciji manjih brojeva, što se poklapa sa ranijim istraživanjima da ovo culo „zaduženo za“ brojeve postaje manje precizno kako se broj predmeta povecava. Medutim, ovo „šesto culo“ se razlikuje od matematicke sposobnosti ili simbolizma pošto se odnosi samo na brojcano stanje.
Ovo culo nije podjednako zastupljeno. U najekstremnijim slucajevima postoje osobe, poput onih autisticnih, koje su u stanju da samo pogledaju gomilu štapica i da odmah znaju koliko ih ima.