Pravilna ishrana jedina je poznata terapija za obolele od celijakije. Namirnice koje ne sadrže gluten blagotvorno deluju na crevnu sluzokožu, poboljšavaju zdravlje organa za varenje i otklanjaju simptome bolesti.
Celijakija je trajni, doživotni poremećaj nepodnošenja glutena, belančevine iz pšenice, raži, ječma, ovsa i gotovo svih industrijskih proizvoda. Ima ga čak i u lekovima, pasti za zube, kozmetičkim proizvodima, kafi, začinima, čokoladi, bombonama, a često se koristi kao emulgator, stabilizator ili vezivno sredstvo u mesnim prerađevinama, industrijskom sladoledu, raznim sosovima i supama.
Simptomi
Kada gluten dospe u organizam osobe preosetljive na taj sastojak žitarica, dolazi do autoimune reakcije organizma i produkcije antitela koja napadaju male treplje na unutrašnjem zidu tankog creva, zadužene za apsorpciju vitamina, minerala i vode. Vremenom ove treplje trpe velika oštećenja usled čega se javljaju proliv, nadimanje, bolovi u stomaku, povraćanje, suvoća kože, bledilo, bolovi u kostima i depresija. Kod dece dolazi do usporavanja fizičkog i psihičkog razvoja i rasta, uz izraženu anemiju. Simptomi se javljaju postepeno, pa bolest često ostane neotkrivena mesecima ili čak godinama.
Bezglutenska dijeta – jedina terapija
Bezglutenska ishrana je trenutno jedina poznata terapija za obolele, a pogodna je i za decu, dijabetičare i trudnice. Izbegavanjem namirnica koje sadrže ovu supstancu postepeno nestaju svi klinički simptomi bolesti, uspostavlja se normalna funkcija sistema za varenje i poboljšava zdravlje crevne sluzokože.
Zabranjene namirnice
Osobama alergičnim na gluten nije dozvoljeno da konzumiraju pšenicu, raž, ječam (geršla), zob i ovas, te proizvode na bazi ovih žitarica: brašno, kuskus, pahuljice, skrob, griz, klice, prezle, mekinje, kaše, slad, sirupe, želatin…
Zabranjeni su industrijski proizvodi i začini (konzervansi, aditivi, boje, emulgatori, sve vrste testenina, knedle, korneti, beli i crni biber u prahu, senf, kečap, vanil-šećer, prašak za pecivo, najveći broj guma za žvakanje, sosovi za salatu, supe u kocki, alva, boza, ratluk, šlag u prahu, kvasac, puding, kreme, čokolada…), mesne i riblje prerađevine i gotova jela, jer se u procesu proizvodnje ovih namirnica koristi brašno.
Takođe, nije dozvoljeno konzumiranje industrijskih proizvoda od voća i povrća (sokovi, džemovi, marmelada, salate, sosovi…), slatkiša (industrijski sladoled, poslastičarski, iz automata ili bez proverenog sastava, keks, kolači, deserti, kremovi, čokolade, bombone, karamele, ratluk…)
Neke namirnice same po sebi ne sadrže gluten, ali mogu biti kontaminirane slučajno, najčešće u procesu proizvodnje. To su instant supe, kobasice, soja sos, začinske mešavine, bombone i poslastice, sladoled, gustin, maltodekstrin, glukozni sirupi, slad, šećer u prahu…
Dozvoljene namirnice
Hrana koju oboleli od celijakije mogu da uvrste u svoj jelovnik jeste pirinač (integralni, glazirani), lan, kukuruz, soja, proso, sirak, heljda, kinoa, sve korenaste biljke (krompir, šargarepa, celer, paškanat, cvekla, keleraba, krastavac, tikvice, paprika, paradajz…), leguminoze (pasulj, boranija, grašak, sočivo, bob, soja, kikiriki), jezgrasto voće (badem, lešnik, orah, pistaći, žir, kesten, indijski orah), semenke (suncokret, susam, slačica, mak, šafran, seme lucerke, kokos), sve vrste mesa, (kuvano, pečeno, dinstano, prženo), kao i mesne prerađevine domaće proizvodnje, sve vrste ribe i školjki.
Dozvoljene su i domaće supe bez zabranjenih dodataka, so, crni biber u zrnu, domaći začini, te šlag od slatke pavlake.
Povrće i voće
Konzervirano voće i povrće, te proizvodi kao što su sokovi, kaše, džemovi, marmelade, kompoti, slatko, turšija i ajvar mogu da se unose ukoliko su proizvedeni u “kućnoj radinosti”, sa proverenim konzervansima i zaslađivačima bez glutena.
Mleko i mlečni proizvodi
Osobe sa celijakijom najčešće dobro podnose mleko, ali se u 10 odsto slučajeva dešava da je ova vrsta alergije praćena i trajnom ili povremenom preosetljivošću na mlečni šećer (laktozu).
U tom slučaju treba uzimati mleko bez laktoze, kao i domaći jogurt i kiselo mleko. Industrijski obični i voćni jogurt često sadrže stabilizatore koji mogu izazvati napad alergije, pa treba koristiti samo proverene proizvode.
Svi sirevi su dozvoljeni bez obzira na njihovo poreklo i starost, ako su pripremljeni od prirodnog sirišta.
Ulja
Najbolje je koristiti suncokretovo ulje. Maslinovo i kukuruzno su dozvoljeni ukoliko se prethodno provere aditivi. Domaći margarin, kajmak, majonez i puter prihvatljivi su jer, za razliku od industrijskih, ne sadrže stabilizatore, boje, omekšivače.
Sirće
Koristiti jabukovo sirće, vinsko sirće i ono od kukuruza, bez aditiva. Ne treba uzimati destilovano belo sirće, zbog toga što u svojoj bazi ima pšenicu.
Pića
Od alkoholnih pića dozvoljeni su belo i crno vino i prirodne voćne rakije bez aditiva, tekila i rum, dok pivo, kvas, viski, burbon i liker treba izbegavati.
U našoj zemlji, kafi se često dodaje pečeno zrno zabranjenih žitarica. Može se konzumirati sveže mlevena kafa, a ovaj napitak u instant obliku treba izbegavati. Domaći čaj od sušenog bilja je dozvoljen.
Grickalice
Mogu se konzumirati sve vrste grickalica, ali samo ako se pouzdano zna da u procesu proizvodnje nije korišćena nijedna zabranjena žitarica.
Slatkiši
Dozvoljena je upotreba pudinga od kukuruznog skroba, pirinča ili tapioke. Na jelovniku se može naći i domaći sladoled pravljen bez nepoželjnih dodataka, kristal šećer, med, bombone, kolači i ostali slatkiši iz domaće kuhinje.
Autor: Life Content