Svi znamo šta je placebo efekat – pojava kada se osoba oseća bolje od lekova koji nemaju nikakvo dejstvo na njeno trenutno stanje. No, pojedine osobe koje su upućene u nuspojave određenog leka, ubrzo kod sebe razviju i simptome bolesti, što se stručno naziva nocebo efektom.
Stručnjaci koji su istraživali nocebo efekat ističu kako su pacijenti u stanju da razviju nuspojave određenih lekova, samo ukoliko su upozoreni na njih. Naime, ljudi su generalno vrlo osetljivi na negativne sugestije – pogotovo kad se radi o ozbiljnijim zdravstvenim problemima.
U takvom stanju, pacijenti su skloni pogrešnim tumačenjima, preuveličavanjima i interpretacijama koje na njih deluju izrazito negativno. Naučnici još uvek istražuju koja grupa pacijenata najlakše podleže negativnim sugestijama.
Prema dr Hauzeru, autoru rada o nocebo efektu koji je objavljen u nemačkom magazinu „Deutsches Arzteblatt International“, negativne sugestije u lečenju pacijenata mogu se izbeći boljom komunikacijom i interpretacijom dijagnoze, tj. ˝biranim rečnikom˝ lekara. Pritom se tu ne misli samo na preuveličavanje reči lekara u vezi sa bolesti, već i na negativna iskustva i strahove samih pacijenata.
Tekst: Life Content
Izvor: Žena.hr