09. 02. 2013. 08:00h | Vecernje novosti
Zdravstvo Srbije ušlo je u 2013. godinu, na skali Svetskog ekonomskog foruma, na 66. mestu. To je citavih 20 mesta niže od našeg ranga 2010. godine. Ali sa prosecnom ocenom 5,7, ono je, uz tehnološku opremljenost, i osnovno obrazovanje, ipak, najbolje rangiran sistem u Srbiji. Naša zemlja je, inace, sa srednjom ocenom 3,7 zauzela 95 mesto u svetu, od 144 rangirane države, pišu Vecernje novosti. Zdravstvo i dalje na niskim granama u Srbiji
Nije se, medutim, ”srozao” samo zdravstveni sistem. Prema kvalitetu osnovnog obrazovanja od prošlog izveštaja ”pali” smo za cak 25 mesta, i sada smo, takode, na 66. poziciji, sa srednjom ocenom 5,7. Više i visoko obrazovanje je tek na 85 mestu, sa ocenom - cetiri.
Od zemalja bivše Jugoslavije na svetskoj listi napredovala je samo Slovenija (i to za jedno mesto). Ostale zemlje su prilicno pale. Recimo, Hrvatska za pet, a Crna Gora za cak 12 pozicija.
"Nesporno je da je u zdravstvu prisutan trend opadanja kvaliteta", kaže za Vecernje novosti dr Draško Karadinovic iz nevladine organizacije ”Doktori protiv korupcije”. "U Srbiji je stopa smrtnosti 14,2 promila, što je na nivou africkih zemalja. Najveca smrtnost je od kardiovaskularnih i malignih oboljenja, i to jasno pokazuje da sistem ne fukcioniše, jer te bolesti mogu da se preveniraju".
Ipak, najveci problemi naše zemlje, prema analizi Svetskog ekonomskog foruma, vec godinama su isti: neefikasna državna birokratija i korupcija, koje su ubedljivo na celu, a slede nestabilnost vlasti, poreski i drugi propisi, politicka nestabilnost, kriminal, inflacija...
Osnovnog krivca za stagniranje, pa i nazadovanje, sociolog Jovo Bakic, sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, vidi u ”slabom kvalitetu politicke elite”:
"Ona svih ovih godina nije dovoljno radila na reformama države i društva: od ekonomskih reformi, do promena u javnoj upravi. Da se tu nešto uradilo, to bi se pozitivno odrazilo i na privredu i na sve ostale oblasti".
Indeks globalne konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma meri svake godine napredak Srbije u 12 oblasti, medu kojima su institucije, infrastruktura, makroekonomska stabilnost, zdravstvo i osnovno obrazovanje, tehnološka pismenost i opremljenost, visoko obrazovanje i inovacije.
View the original article here