Poceli ste da se opterecujete izbijanjem prvih sedih vlasi, a ne shvatate da za to vreme propuštate neke suptilne promene zbog kojih bi u vašem "sazrevanju" trebalo više da uživate. Obratite pažnju na sledecih šest pozitivnih promena koje vam donosi zalaženje u srednje godine.
Manje dosadnih bolesti
Znate li da grip cesto najteže pogada najmlade i najstarije ljude? Vaš imuni sistem ce na kraju oslabiti, ali strucnjaci kažu da doživljavamo renesansu u borbi protiv infekcija u svojim tridesetim i cetrdesetim godinama. "Tokom vremena, mi skladištimo sve više razlicitih vrsta antitela u ono što ja zovem "biblioteka antitela", kaže dr. Roksan Sukol, lekar na Klinici u Klivlendu. "Godinama kasnije, kada ponovo budemo izloženi tom ili slicnom virusu, naša antitela postaju mocno sredstvo u sprecavanju ponovne infekcije."
Veca izdržljivost
Ako razmišljate o prijavljivanju za maraton, slobodno to uradite! Mnoge od najboljih svetskih maratonki su postigle velike rezultate u svojim tridesetim godinama, dokazujuci ono što je u skladu sa istraživanjima, da naše telo dostiže vrhunsku kondiciju oko 35 godine. "Kao žene, tada imamo sposobnost da veoma efikasno koristimo pogonska goriva našeg tela, posebno naše telesne masti", kaže dr Pamela Peki, autor knjige "Žensko telo za ceo život". "Uglavnom u ranim dvadesetim, život vas nije dovoljno testirao, tako da stvarno ne znate koje su vaše granice. U tridesetim i cetrdesetim možete da dosegnete te duboke, unutrašnje resurse i pocnete da ih koristite", kaže doktorka i autor Kristijana Nortrap.
Više seksualnog zadovoljstva
Mislite da ste osudeni na gubitak seksualne iskre? Imamo sjajne vesti: promena u hormonskoj ravnoteži u vašim ranim cetrdesetim zapravo može da poveca seksualnu želju i sposobnost da doživljavate orgazme, kaže dr Peki. "Plus osecate se prijatnije u vašem telu, više verujete svom partneru, sposobni ste da zaronite u sebe i pronadete suptilnije nacine za više zadovoljstva tokom seksa. Sve ovo pretocite u vecu sposobnost da postižete orgazam i doživljavate pojacano seksualno uživanje. "Prema najvecem americkom seksualnom istraživanju, samo 61 odsto žena starosti od 18 do 24 je doživelo orgazam poslednji put kada su imale seks, u poredenju sa 65 odsto žena u svojim tridesetim, i neverovatnih 70 odsto žene u svojim cetrdesetim i pedesetim godinama.
Lakše održavanje
Setite se svog tog dragocenog vremena koje ste provodili sredujeci se pred ogledalom? Ne samo da se manje opterecujemo našim izgledom što smo stariji, vec i naša tela zahtevaju manje održavanja. "Vaše teme se manje masti što ste stariji, tako da kosu ne morate cesto da perete", kaže dr. Debra Džaliman, dermatolog i autor "Pravila kože". "Dlake na telu se takode proreduju, zahvaljujuci nižim nivoima estrogena, tako da ne moramo cesto ni da se brijemo i depiliramo. Bonus je i to što se nivoi hormona stabilizuju, pa mnoge žene primecuju kako im je koža cistija", kaže dr. Džaliman.
Manje stresa
Ovo je možda i najveca korist starenja i recimo da je u vezi sa sticanjem iskustva i životne mudrosti. "Dok se odgovor vašeg tela na stres nikada ne menja, spisak onoga što ce izazivati ovo stanje postaje mnogo kraci", kaže Dr Peki. "Koliko puta treba da se suocite sa nekom stresnom životnom situacijom pre nego što jednostavno prihvatite da je tako kako je"? "S godinama, raste samopouzdanje u vaše telo, vaše veze, karijeru i vaše životne izbore,", kaže dr Nortrap. "I dok ste ranije brinuli da li vam se vidi veš ispod odece, vaša opsesivna briga o tome kako izgledate vremenom jenjava, ostavljajuci više energije za ono što vam zaista znaci na duševnom nivou."
Veci kapacitet mozga
Naravno, da s godinama postanete malo ili malo više zaboravni, ali nova istraživanja dokazuju da neke mentalne sposobnosti zaista jacaju u srednjem dobu. "Imamo mogucnost da ucimo tokom celog našeg života," kaže dr Nortrap. Ali to nije sve: Studije su otkrile da tada pocinjemo da koristimo obe strane mozga u obavljanju rutinskih zadataka, što je bolje za rešavanje problema. Ovo može da objasni zašto žene u svojim cetrdesetim, pedesetim i šezdesetim godinama mogu da postignu bolje rezultate na testovima složenih kognitivnih sposobnosti.
View the original article here