16. 03. 2013. 08:00h | Telegraf, mojezdravlje.ba
Retko da ima kuhinje u kojoj se ne može naci barem jedna kutija u kojoj se cuvaju sušeni cvetovi nežne i krhke biljke koja raste na našim prostorima. Ipak, malo ko zna koliko je kamilica zdrava. Kamilica nije samo sinonim za caj, ona je višestruko korisna
Kamilica je na našim prostorima sinonim za caj. Ako pogledate koja sve lekovita svojstva ova biljka ima, nije ni cudo što je tako. U pitanju je jednogodišnja, mala zeljasta biljka. Naraste do visine od svega 10 do 30 cm, rede i pola metra. Prepoznatljiva je po svojim sitnim belo-žutim cvetovima i specificno nežnom i prijatnom mirisu. Raste po poljima i kraj puteva, a možete je videti gotovo na svim livadama.
Ova lekovita biljka pospešuje varenje, snižava temperaturu, ublažava bol, smiruje grceve, smanjuje osipe, umiruje opekotine, konjuktivitis, dermatitis, ublažava depresiju, umanjuje iritabilnost, ublažava migrenu i teškoce klimaksa, leci akne, pruža osecaj unutrašnje ravnoteže.
Ona je i vrlo dobar lek za smirenje. Redovno pijte caj i oseticete promenu. Za odrasle caj se priprema tako što kašiku kamilice prelijete sa dva dl kipuce vode, i ostavite poklopljeno 15 minuta. Ukoliko želite jaci caj, procedite ga nakon sat vremena.
Ako imate problema s kožom ili jednostavno želite lepšu i negovanu kožu, dovoljno je jednom nedeljno umiti se cajem od kamilice.
Kod problema s opadanjem kose, za ispiranje koristite caj od kamilice. Pripremate ga tako da cetiri kašike biljke prelijete litrom kipuce vode, nakon deset minuta procedite i sacekajte da se ohladi do temperature vode kojom inace ispirate kosu.
Kamilica se koristi i za pomoc kod menstrualnih tegoba. Bolove možete ublažiti oblogama. Njih pravimo tako što veliku kašiku kamilice prelijemo 250 ml vrelog mleka, procedimo i tople obloge stavljamo na stomak. Bolovi ce vrlo brzo nestati.
Uljani ekstrakt kamilice se upotrebljava u kozmetici kao najvažniji sastojak za izradu visoko kvalitetnih preparata za negu kože.
View the original article here