nedelja, 10. feb 2013, 18:02 -> 18:21 Americki strucnjaci otkrili su da nesanica ponekad može da bude korisna. San cuva emocionalnu reakciju, pa tako osobe koje su doživele neku neprijatnost nakon budenja mogu da se osecaju još gore.
Dobar san, ipak, nije lek za sva stanja, jer može da ocuva bolno secanje zbog cega osoba kasnije može da se oseca još gore, tvrde americki naucnici.
Do tog zakljucka strucnjaci su došli tokom testa u kojem su ljudi gledali uznemirujuci ili traumatski doživljaj, pri cemu su ucesnici bili manje emocionalno uznemireni, ako bi sledecih 12 sati ostajali budni.
Neurolozi Univerziteta Masacusets misle da to ima logike, jer je jedna od funkcija sna ocuvanje memorije, pa cak i ako je rec o traumi.
Tokom istraživanja, 106 osoba gledalo je fotografije od kojih su pojedine bile neutralne, a neke vrlo negativne - poput nasilja, rata i saobracajnih nesreca.
Ispitanici su kasnije ocenili svoju emocionalnu reakciju od jedan do devet.
Dvanaest sati kasnije ispitanicima su opet pokazivane slike, neke nove, a neke koje su vec videli, što je trebalo da prijave. Naravno, opet je trebalo da ocene emocionalnu reakciju.
Jedna grupa ispitanika slike je gledala tokom dva dana, a u meduvremenu spavala, dok su ostali ucesnici ispitivanja prvu seriju slika pogledali ujutro, a drugu uvece istog dana, a da se u meduvremenu nisu odmarali.
One koji su spavali izmedu dva testiranja slike nasilja su uznemirile jednako ili i više nego prvi put, a sa druge strane, oni koji su ostali budni, na drugu seriju slika reagovali su manje emotivno.
Doktorka Rebeka Spenser je rekla da je ovim istraživanjem dokazano da san cuva memoriju, ali i emocionalnu reakciju koju su ispitanici imali tokom neke situacije, što predstavlja novinu za naucnike.
Strucni tim koji je predvodila doktorka Spenser najavio je dodatne testove kojim bi se utvrdilo koliko je dugo potrebno ostati budan. Za sada se pretpostavlja da period stanja budnosti mora biti proporcionalan doživljenoj traumi.