Uvozno zamrznuto meso može se odmrzavati samo u registrovanim objektima, a ako se stavlja u promet, na deklaraciji mora jasno da piše da se radi o toj vrsti robe, receno je Tanjugu u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede. Guliver/Getty images/Thinkstock
Smrznuto meso mogu uvoziti iskljucivo objekti za proizvodnju i preradu mesa koji su odobreni u Upravi za veterinu, a ne maloprodajni objekti, jer ne ispunjavaju uslove za odmrzavanje mesa.
Ako se zamrznuto meso stavlja u promet, mora biti propisno deklarisano, odnosno na deklaraciji mora biti jasno naznaceno da se radi o odmrznutom mesu, kako se ne bi ponovo zamrzavalo, kao i rok upotrebe, receno je u Upravi povodom pojedinih medijskih navoda da se zamrznuto meso uvezeno u Srbiju deklariše kao sveže i kao takvo prodaje u trgovinama.
"Ukoliko je meso zamrznuto, može se stavljati u promet na odgovarajucoj deklarisanoj temperaturi. Odmrzavanje mesa se može obavljati samo u objektima koji su registrovani za tu namenu ili za preradu u proizvode od mesa, što u skladu sa propisima Republike Srbije mora biti deklarisano", objasnili su u Upravi.
Da bi se smrznuto meso odmrzavalo, neophodno je izvršiti pregled objekta i ispunjenost uslova u tom objektu za sprovodenje postupka odmrzavanja.
U Upravi za veterinu naglasili su i da "im se cini da izraz 'sveže meso' nije ocigledno jasan". Kako su objasnili, u propisima i službenoj komunikaciji, izraz "sveže meso" se odnosi na ohladeno i smrznuto meso, a to znaci "meso koje nije izlagano nikakvom procesu konzerviranja osim hladenja, zamrzavanja ili brzog zamrzavanja, ukljucujuci i meso koje je upakovano pod vakumom ili u kontrolisanoj atmosferi".
"Prema tome, odmrznuto meso je sveže meso i nikako ne sme da se posmatra u kolokvijalnom kontekstu svežine hrane. Radi se samo o uslovima cuvanja na propisanim temperaturnim režimima što je takode obavezno naznaciti na deklaraciji", zakljucili su u Upravi.
Rešenje za uvoz mesa se donosi na zahtev uvoznika, odnosno korisnika, za odredeni objekat koji je odobren za tu namenu od strane Uprave za veterinu i koji je pod kontrolom veterinarske inspekcije. Uvoz mesa svih vrsta (junece, svinjsko i pilece) odobrava se iz objekata koji ispunjavaju propisane uslove, koji su odobreni u EU koji su pod kontrolom nadležnog organa.
Ministarstvo može odobriti uvoz i iz drugih objekata kada se utvrdi da su propisi, standardi, proizvodnja i nadzor koje vrši zemlja izvoznica istovetni propisima Republike Srbije i da je obezbeden jednak nivo zaštite potrošaca.
Pošiljku prilikom uvoza mora pratiti Medunarodna veterinarska potvrda (sertifikat) koju popunjava, potpisuje i overava nadležni veterinar zemlje porekla. Na granicnom prelazu, pošiljke podležu veterinarsko-sanitarnoj kontroli koju obavlja granicni veterinarski inspektor, odnosno vetrinarski inspektor na mestu prispeca pošiljke, u skladu sa gore navedenim rešenjem.
U skladu sa važecim propisima Republike Srbije, sva hrana koja se pušta u promet mora biti bezbedna za potrošaca, propisno oznacena i deklarisana (žig na mesu ili identifikaciona oznaka na etiketi ili deklaraciji).
Radi utvrdivanja sledljivosti, u samom žigu ili oznaci se nalazi izvozni kontrolni broj objekta porekla pošiljke. Na deklaraciji se navode podaci o datumu proizvodnje ili "upotrebljivo do", zatim vrsta proizvoda i proizvodni objekat, nacin cuvanja i ostali podaci potrebni radi informisanja potrošaca.
(Tanjug)