Svima je vec poznato da su probiotici bakterije koje se prirodno nalaze u crevima i cine našu crevnu mikrofloru koja štiti od razmnožavanja loših bakterija, opasnih za zdravlje. Medutim, da li ste znali da upravo probiotici mogu pomoci u smanjenju telesne težine?
Naime, istraživanja koja su sprovedena na americkom Stenford Univerzitetu pokazala su da je prisustvo probiotika mnogo vece kod osoba koje su mršavije, nego kod onih koje imaju problema s viškom kilograma ili su hronicno gojazne. Zbog toga su došli do zakljucka da s povecanjem kolicine probiotika u organizmu može doci do smanjenja telesne mase.
ŠTA SE U STVARI DOGAÐA U CREVIMA?
Probiotici u crevima igraju kljucnu ulogu kada je u pitanju varenje hrane. Oni snabdevaju creva s enzimima koji su potrebni za probavu razlicitih nutritivnih sastojaka, zaslužni su za sintetisanje nekih vitamina, te povecavaju apsorpciju energije iz hrane.
Neke studije su isto tako pokazale da probiotici mogu pomoci pri regulaciji nekih mehanizama koji regulišu težinu. Naime, ta istraživanja su pratila odnos izmedu imunog sistema, metabolizma, crevnih bakterija, varenja i gojaznosti, te su došli do zakljucka da povecanje telesne težine ne zavisi samo od povecanog unosa hrane nego i od vrlo osetljivog uzajamnog odnosa crevnih bakterija i metabolizma. Dakle, dobre bakterije koje se nalaze u crevima, mogu pomoci u regulaciji metabolizma.
***Manje kilograma, bolje varenje i lepša koža: Dijeta s mlekom i pecivom
BAKTERIJE I GOJAZNOST
Takode, u SAD-u je na arizonskom Institutu za biodizajn u saradnji s Mejo Klinikom, sprovedeno jedno malo istraživanje na devet osoba, koje nije dovoljno da bi se priznalo u naucnim krugovima, ali je definitivno pokazalo pravac koji treba pratiti u istraživanjima. Od tih devet osoba, izabrano je troje normalne telesne težine, tri osobe koje su bile gojazne i tri osobe koje su bile na operaciji smanjenja želuca.
Na pocetku istraživanja su pokazala da su sve tri grupe u svojim crevima imale razlicite vrste bakterija. Medutim, kako je vreme odmicalo, osobe koje su se podvrgle operaciji želudacane premosnice su sve više, zahvaljujuci pravilnoj ishrani nakon operacije, imale sistem crevnih bakterija mnogo slicnijim onima koje imale osobe normalne telesne težine.
S daljim razumevanjem važnosti i uloge razlicitih vrsta probiotika u našem organizmu, postoji mogucnost da ce se u buducnosti moci na zdrav i pravilan nacin spreciti gojaznost i to ne samo s lakšim smanjenjem telesne mase, nego i sprecavanjem gojaznosti pre nego što se dogodila, a sve zahvaljujuci poznavanju sastava crevne mikroflore.
ŠTA TREBA JESTI?
Za prirodni razvoj probiotika u organizmu potrebno je jesti fermentisanu hranu bogatom bakterijama mlecne kiseline, a radi se bakterijama koje su zaslužne za samu fermentaciju.
* Kiselo mleko i slicni mlecni proizvodi - jogurt, kefir, puter mleko, kvas, kiselo ili sveže zelje, boršc
* Pepermint
* Tamna cokolada
* Caj od dumbira
Hrana s prebioticima (hrana koja pomaže u razvoju probiotika)
* Banane
* Luk
* Beli luk
* Med
* Articoke
Naravno, raznovrsna i zdrava ishrana, bogata vocem i povrcem pomoci ce u poboljšanju i obnavljanju crevne flore, što ce poboljšati varenje i regulisati metabolizam, pa prema tome i debljinu, piše Žena.
U crevima se nalazi više od 500 vrsta razlicitih bakterija, a najcešci crevni probiotici su bifidobakterije: B. bifidum, B. breve, B. infantis, B. longum.