subota, 09. mar 2013, 15:30 -> 15:55
Sibirski naucnici napravili su revolucionarni napredak na polju biotehnike. Uspeli su da stvore bioveštacko tkivo koje ce moci da zameni povredene organe. To ce u bliskoj buducnosti, uvereni su naucnici, pomoci u lecenju mnogih bolesti i povreda – od opekotina do infarkta.
Naucnici sa Instituta hemijske biologije i bazicne medicine u Novosibirsku, nekoliko godina su radili na proucavanju maticnih celija i stvorili su veštacko tkivo koje ce moci da zameni povredene organe.

Najpre su ponudili rešenje u slucaju da je neophodno zameniti povredeno tkivo zglobova, a zatim su uspeli da stvore biosinteticke proteze za zamenu aorte.
Sinteticke proteze se odavno koriste u savremenoj medicini, ukljucujuci i kardiologiju. Ali, biosinteticki organi i tkiva, dobijeni od živih celija, novina su i imaju veliku perspektivu.
Posle presadivanja sintetickih implantata i organa donora, javljale su se ceste komplikacije.

Ljudski organizam cesto odbacuje tude tkivo. Biosinteticki materijal organizam lakše prihvata, posebno ako je stvoren od celija pacijenta. Komplikacije prilikom ovakve transplantacije svode se na minimum, a organizam se mnogo brže privikava na „rodeni" implantat.
Strucnjaci iz Novosibirska su pre nekoliko meseci presadivali biosinteticke implantate laboratorijskim pacovima. Od tada organizmi životinja funkcionišu odlicno.

Naucnici tvrde da ce takve proteze imati široku primenu vec za nekoliko godina, a postoji mogucnost otvaranja i banke organa.
Ukoliko se planovi naucnika ostvare, u bliskoj buducnosti covek ce moci da „popravi" telo: zameni povredene organe novim organima, koji su stvoreni od njegovih celija.
To ce, kako navodi Glas Rusije, pomoci u lecenju mnogih bolesti i povreda - od opekotina do infarkta, i rešice najvažniji problem - nedostatak organa donora.