Vi se nalazite ovde: Mondo > Magazin > Lifestyle
Sluz od slepulje ili miksine, ribe parazita, mogla bi poslužiti za proizvodnju tkanima, što bi predstavljalo revolucionarni pomak u tekstilnoj industriji.
Guliver/Getty images/Thinkstock
Tekstilna industrija je druga najveca privredna grana u svetu koja je 2001. ostvarila zaradu od 353 milijardi dolara.
Ovaj industrijski sektor veoma zagaduje prirodni okolinu, jer 60 odsto tekstilnih proizvoda su sintetickog porekla. Tkanine su najcešce napravljane od poliestera i akrilika dobijena iz naftnih derivata zbog cega su nepogodne za reciklažu.
Grupa kanadskih naucnika sa Univerziteta Guelf je uspela da proizvede nit od sluzave materije koju slepulja proizvodi kako bi se štitila od neprijatelja iz spoljne okoline.
Ove ribe, koje to i nisu u pravom smislu reci, jer nemaju kicmene pršljenove, živele su vec u razdoblju koji je prethodilo eri dinosaurusa. Najstariji pronadeni fosil slepulje datira od pre 330 miliona godina.
Slepulje nemaju vilicu zbog cega su razvili jedinstven sistem sekrecije koji se obavlja kroz 150 pora duž citavog tela, dužine do 75 centimetra.
Sluz se sastoji iz tankih niti 100 puta tanjih od ljudske dlake, a iz koje se posebnim postupkom sušenja može dobiti vlakno finije od svile.
(Tanjug)