Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/dream designs
Americki naucnici objavili su juce da su prvi put u laboratoriji napravili veštacki bubreg, uspešno ga presadili na životinju i da je normalno poceo da funkcioniše.
Oni su bubreg uzgajali u Opštoj bolnici u Masacusetstu pomocu tehnike koja je ranije korišcena za pluca, srce i jetru. Lekari tvrde da je veštacki bubreg poceo da proizvodi urin cim je presaden u pacova.
Slicne tehnike stvaranja jednostavnih veštackih delova tela vec se koriste na pacijentima. Bubreg je, medutim, dosad prvi od najkomplikovanijih organa koje su naucnici uspeli da naprave u labratorijskim uslovima. U studiji, objavljenoj u casopisu “Nature Medicine”, istice se da veštacki bubrezi nisu tako efikasni kao prirodni, ali istraživaci regenerativne medicine veruju da ovo podrucje ima ogroman potencijal.
Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/dream designs
Bubrezi filtriraju krv kako bi iz nje uklonili otpadne materije i višak vode. To su i najtraženiji organi za presadivanje, sa dugim listama cekanja. U ovoj tehnici, naucnici koriste stari bubreg koji ociste od svih starih celija kako bi dobili kalup slican sacu košnice. Potom se bubreg rekonstruiše celijama uzetih od pacijenta.
Ova tehnika imala bi dve znacajne prednosti nad aktuelnim vidom presadivanja bubrega. Naime, tkivo bi odgovaralo pacijentu koji više ne bi morao da ceo život pije lekove za potiskivanje imunog sistema radi sprecavanja odbacivanje presadenog organa. Time bi se, ujedno, znatno povecao broj organa dostupnih za transplantaciju. Vecina organa u ponudi biva odbaceno, ali bi se oni mogli iskoristiti kao osnov za stvaranje novih.
(Foto:familynews.com)
Kako prenosi Bi-Bi-Si, ovi veštacki bubrezi delo su istraživaca Generalne bolnice Masacusetsa (MGH). Naucnici su iz pacova izvadili bubreg i s njega “isprali” sve stare celije. Dobili su mrežu proteina, svojevrstan kalup koji oblikom nalikuje bubregu i sadrži mrežu krvnih sudova i drenažnih cevcica. Potom su ubrizgane nove celije koje su se vezale za kalup, te je na taj nacin bubreg rekonstruisan.
Laboratorijska testiranja su pokazala da je u poredenju sa prirodnim, veštacki bubreg u stanju da proizvodi 23 odsto urina. Nakon presadivanja pacovima, proizvodnja urina pala je na svega pet odsto. Voda istraživanja dr Harold Ot objasnio je, medutim, da bi vracanje cak i delica prirodne funkcije bubrega moglo da bude dovoljno.
- Rad bubrega od 10 do 15 odsto vas vec cini nezavisnim od hemodijalize. Mislim da bi potencijalni klinicki ucinak uspešnog tretmana bio ogroman – rekao je on, podsetivši da samo u SAD trenutno na presadivanje bubrega ceka 100.000 bolesnika, a da se godišnje obavi svega 18.000 transplantacija.
(Tanjug)