13. 04. 2013. 08:00h | S media| foto: russhowepti.com
Termogenicka dijeta akcenat stavlja na namirnice koje podsticu stvaranje toplote u telu, pri cemu se sagorevaju kalorije, a idealna je za one koji žele da smršaju i ostanu takvi. Keti Graham, autorka knjige "Termogenicna dijeta za novi pocetak", nekada je težila 147 kilograma, a za samo 18 meseci uspela je da smrša 84 kilograma. Otkrice termogenicke hrane doslovno joj je spasilo život, ali i pomoglo pri stvaranju zavidne figure.
Povrce možete da jedete koliko želite, ali ugljene hidrate...
Nacin ishrane za vreme ove dijete orijentisan je ka podsticanju termogeneze, odnosno oslobadanja toplote razgradnjom hrane, da bi se u telu skladištilo manje masnoca.
Dijeta dozvoljava neogranicen unos povrca, ali ogranicava unos ugljenih hidrata na dva obroka dnevno - iskljucivo u obliku integralnih žitarica. Unos voca je ogranicen na dva komada dnevno, a kao izvor proteina preporucuje se riba, nemasna govedina i meso živine, naravno u umerenim kolicinama.
Dnevni meni bi trebao da sadrži tri glavna obroka, jedan meduobrok i jedan desert. Treba naglasiti da je konzumiranje alkohola strogo zabranjeno, bar prvih nekoliko nedelja.
Namirnice koje smete da jedete:
Namirnice niskog glikemijskog indeksa: morski plodovi, jaja, sir, orasi i semenke, vecina povrca, voce i integralni pirinac.Termogenicke namirnice su beli luk, cili, jabucni ocat, celer, cimet, senf, peršun, dumbir, kurkuma, losos, tuna i zeleni caj.
Dobra strana termogenicke dijete je to što se za vreme njenog trajanja preporucaje vežbanje i što ne iskljucuje ponekad preko potreban desert. Ova dijeta je savršen izbor za ljude koji žele da smršaju, ali i da ostanu takvi.