12. 05. 2013. 08:00h | S media| foto: www.bluestonechiropractic.com
Iako su bolovi u ledima najkarakteristicniji za nešto stariju populaciju, osobe bilo kog doba mogu imati probleme s bolovima u ledima zbog razlicitih razloga – bilo da se radilo o nekoj povredi, deformaciji, genetskoj predispoziciji, zubu vremena… Ni uspravno sedenje nije toliko dobro za leda
Kada se prica o bolovima u ledima uzroke je teško generalizovati upravo zbog složenosti, povezanosti s centrom nervnog sistema, kicmenom moždinom, koja je direktni nastavak mozga, a pomocu koje on upravlja motorikom celog tela. Ipak, postoje odredena uverenja oko toga šta izaziva bolove, a koja cesto nisu tacna. Vreme je da saznate prave istine i neistine o ledima i bolu.
Pogrbljeni položaj leda, naravno, isto tako nije dobar, ali podjednako je loše uspravno sedenje. Šta to znaci? Duži periodi uspravnog mirnog sedenja može isto tako izazvati bolove u ledima kao i pogrbljenost. Ako sedite duže periode vremena, menjajte redovno položaje, a najbolji je kada možete da budete nagnuti malo prema nazad, pod uglom od 100 stepeni.
Ne mora težina tereta da bude krivac, nego nacin na koji ga dižete. Naravno da se treba kloniti dizanja preteških tereta, ali mnogi ljudi prave grešku i teret dižu presavijanjem i uspravljanjem leda, a ne nogama, što vrlo cesto dovodi do bolova u ledima. Takode, tokom dizanja tereta treba izbegavati i pokrete okretanja, jer može doci do povreda.
Da ne bude zabune, odmor leda može pomoci kada je u pitanju akutna povreda ili uklještenje nerva koji uzrokuje bol u ledima. Medutim, nije istina da treba ostati u krevetu sve vreme. Dan ili dva u krevetu mogu pogoršati bol u ledima.
Pomeranje diskova izmedu pršljenova, povrede, bolesti, infekcije, pa cak i nasledna stanja mogu izazvati bol u ledima. Dakle, ako vas bole leda ne mora da znaci da ste ih povredili.
Svako može da pati od bolova u ledima bez obzira na starost, pol, pa tako i težinu. Osobe koje su premršave, posebno one koje boluju od nekih poremecaja ishrane, mogu imati problema s gubitkom strukture kostiju, što može izazvati bol u ledima.
Osobe koje pate od akutnih bolova u odredenim delovima leda, trebalo bi prema preporuci lekara ili fizioterapeuta da rade odredene vežbe koje bi trebalo da pomognu u smanjenju bola. Takode, redovno i pravilno vežbanje može pomoci u smanjenju mogucnosti ponovnog javljanja bola.
Masaže i spinalna manipulacija koju sprovode kiroprakticari dokazano pomažu u olakšanju bolova u ledima. Takode, akupunktura dokazano pomaže mnogim pacijentima kojima neke druge standardne metode ne pomažu. Joga i progresivna relaksacija takode su jedni od nacina koji su pomogli mnogima u problemima s bolovima, piše ''Žena''.