Iako se, posebno nakon duže pauze, cesto cini da je trening izuzetno naporan i kao takav mora da bude i delotvoran, teško je odrediti da li dajemo od sebe 100 posto i hoce li vežbanje u zadatom roku doneti konkretne rezultate.
Možete da vežbate šest dana nedeljno i da svaki trening traje oko dva sata, ali da ni tada ne izvlacite maksimalnu korist iz treninga, tvrdi Keri Lynn Ford, fitnes trener. Ona objašnjava da intenzitet vežbanja treba da diktira trajanje treninga.
Tako se 20 minuta brzinskog sprinta ne može meriti s 40 minuta sporijih i ravnomernijih kardio vežbi. Kod bržih rezultata, cilj je da se rade teže vežbe u kracem vremenskom razdoblju.
***Put ka sreci: Pet nacina da se osecate bolje ovog trenutka
Ako trening traje duže od sat vremena, savetuje da prvo dižete tegove, a potom da se posvetite kardio vežbama. "Ako imate samo 30 minuta za trening, uzmite samo tegove i ne radite kardio vežbe," savetuje Ford.
Obašnjava da se tako troši više masnoca, jer vežbe snage ubrzavaju metabolizam, iako se tokom samog kardio treninga ukupno potroši više kalorija.
Sa druge strane, forsiranje tela na zamor mišica može da rezultira "žele efektom", ubrzanim trošenjem mišica ili blokiranjem posle previše ponavljanja.
"Mišici mogu da postignu maksimalan napor posle koga više ne mogu da se stegnu, a to nije cilj vežbi," istice Ford. Moguce posledice su i vrtoglavica, slabost i mucnina, a najbolje je sesti, odmoriti se i popiti malo vode.
***Hrana za izbegavanje: 11 namirnica zbog kojih izgledate starije
***Izgledaju i misle isto: Braca blizanci tvrde da su povezani telepatijom
(24sata, Foto: Gulliver/Thinkstock)