Kombinacija alicina, sumpornih jedinjenja i omega-3 masnih kiselina pokazala se veoma delotvornom u lecenju ovog teškog oboljenja, pogotovo ako se dopuni lekovitim travama
Procenjuje se da u Srbiji oko 1.200 osoba godišnje oboli od karcinoma bubrega, teškog oboljenja koje se zbog izostanka simptoma u ranoj fazi cesto otkriva tek kada uzme maha.
U najvecem broju slucajeva javlja se nakon 40. godine života i nešto cešce pogada muškarce. Tumor može da zahvati samo deo bubrega ili pak kompletan organ i daje metastaze po celom telu pa je blagovremeno otkrivanje bolesti od kljucnog znacaja za uspešnost lecenja.
Faktori rizika
Uprkos tome što nije utvrden tacan uzrok ovog oboljenja, dokazano je da odredene navike i druge bolesti mogu uticati na njegov razvoj. Tako se pušenje smatra vrlo znacajnim faktorom rizika koji cak udvostrucuje šanse za nastanak karcinoma bubrega, isto kao i gojaznost, narocito kod žena.
Bolesnici na hemodijalizi imaju predispoziciju za razvoj razlicitih promena na bubrezima, ukljucujuci i tumore, a povecanom riziku izložene su i osobe sa bubrežnim kamencima i hipertenzijom, kao i one koje uzimaju prekomerne doze analgetika. Izloženost kancerogenim materijama na radnom mestu takode može biti uzrok nastanka zlocudnog oboljenja bubrega.
Simptomi
Bol u slabinama, donjem delu leda i stomaka, krv u mokraci, karakteristicni su znaci tumora bubrega, ali se, nažalost, javljaju kod samo 10% bolesnika. U ostalim slucajevima dolazi do pojave opštih simptoma u vidu umora, gubitka telesne težine, anemije i povišene telesne temperature, koji se teško povezuju sa bubrezima, što i jeste razlog kasnog postavljanja dijagnoze. Ponekad je povišen krvni pritisak prvi znak koji upucuje na ovu vrstu malignog tumora.
Dijagnoza
Ukoliko se pojave neki od pomenutih simptoma, lekar može da posumnja na tumor bubrega, ali da bi se postavila konacna dijagnoza potrebni su analiza krvi, pregled ultrazvukom, CT ili magnetna rezonanca bubrega, ponekad i rendgen pluca, gde ova vrsta karcinoma najcešce metastazira. Ipak, patohistološki nalaz uzorka uzetog biopsijom od kljucnog je znacaja za potvrdu dijagnoze.
Lecenje
U zavisnosti od stadijuma bolesti, terapija karcinoma bubrega ukljucuje operativno lecenje, zracenje ili primenu medikamenata – citostatike i imuno-terapiju, koji, medutim nemaju efekta u slucaju prisustva metastaza. Odstranjivanje zahvacenog bubrega i regionalnih limfnih cvorova daje dobre šansu za izlecenje ukoliko je tumor lokalizovan.
Prognoze
Procenat petogodišnjeg preživljavanja pacijenata sa tumorom koji se nije proširio nakon hirurške intervencije iznosi oko 94%. Pacijenti kod kojih je tumor probio kapsulu bubrega preživljavaju pet godina u oko 75% slucajeva, ako su zahvacene limfne žlezde procenat je 59%, dok svega 10% bolesnika preživi pet godina ukoliko postoje udaljene metastaze.
Blagodeti iz mora
Zbog visokog sadržaja omega-3 masnih kiselina, morska riba (losos, haringa, sardina ili skuša) odlicna je prevencija raka bubrega. Rezultati najnovijih studija pokazali su da su osobe koje su tokom 10 godina najmanje jednom nedeljno jele masnu ribu izložene 70% manjem riziku da obole od raka ovih organa. Meso morskih riba sadrži i D vitamin koji takode smanjuje rizik od razvoja kancera.
Ishrana nakon terapije
Bez obzira na koji nacin se leci karcinom bubrega, ono što pacijent može da uradi za svoje zdravlje jeste korekcija nacina ishrane i životnih navika. Potrebno je iz ishrane izbaciti namirnice životinjskog porekla, belo brašno, šecer i industrijsku hranu, a jesti što više svežeg voca, povrca i klica, te svakodnevno popiti nekoliko caša soka od pšenicne trave.
RECEPTI
* Pet kašika iseckanog lišca peršuna pomešati sa po kašikom lista i cveta kicice, nadzemnog dela troskota, lista ranjenika i lista koprive. Mešavinu preliti sa 1,5 l kljucale vode i ostaviti da stoji poklopljeno oko dva sata. Caj procediti i piti po 2 dl pre i posle svakog obroka sa pola kašicice polenovog praha i medom po želji.
* Pomešati 3 velike kašike smeše napravljene od po 20 g troskota i lista koprive i po 30 g lista borovnice i rizoma vodene perunike, pa kuvati u pola litra vode. Nakon 3 sata procediti. Piti tri puta dnevno po šoljicu pre jela…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROCITATE U NOVOM BROJU…
Izvor: Life Content