Mnogima ce ovo teško pasti: Još jedna na listi namirnica koje zauvek treba proterati iz svakodnevne ishrane je cips, jer je štatan za telo i izaziva zavisnost.
Svima omiljena grickalica cips nikada nije bio preterano obožavan od strane doktora i strucnjaka, a najnovija teorija ga uporeduje s drogom. Prema istraživanjima, kasica cipsa dnevno može da ima isti ucinak kao da ste popili pet litara jestivog ulja godišnje.
Majkl Mos, autor knjige "So, šecer, masnoca: Kako su nas na to navukli proizvodaci hrane", tvrdi da je cips "dizajniran" da bi izazvao zavisnost.
Mehanizam cipsa je u "ukusu u ustima", kako to zovu proizvodaci, a može se uporediti s osecajem zadovoljstva koji nastaje kada zagrizete topljeni sir.
***Potpuno drugi covek: Mladic smršao 75 kilograma za godinu dana (VIDEO)
Da bi cips delovao, potrebno mu je dovoljno masnoce što ce stimulisati trigeminal, koji se nalazi iza usta i šalje signale u mozak. Kako su slano, masno i slatko ukusi koje mozak instinktivno traži, ta kombinacija ukusa iz cipsa nas tera da ga jedemo još.
Cak se istražuju razni oblici "hrskavosti" i cips se oznacava kao "premium" (s manje masnoca ili prirodnim sastojcima), ali Mos tvrdi da je i dalje podjednako opasan.
"Idealno bi bilo jesti cips dva puta mesecno, u malim porcijama", a izgleda da je konzumacija cipsa u trudnoci podjednako opasno kao i pušenje. "Nije sva hrana ista i u svemu treba biti umeren", završava Mos.
***Jednostavna prirodna mešavina leci ozbiljne bolesti
***Smanjivanje stresa i istezanje kicme: Cetiri laka joga položaja (FOTO)
(index, Foto: shespeaks)
Izvor: S media, Foto: Gulliver/Thinkstock