Odlaganje majcinstva posle 30-e i krace dojenja povecavaju rizike od raka, jer povecavaju broj menstrualnih ciklusa i izloženost estrogenu, koji pokrece tumor.
Prekomerno konzumiranje alkohola, prejedanje i premalo kretanja su faktori koji doprinose povecanom broju karcinoma dojke kod žena mladih od 50 godina.
Iako žene u tom životnom dobu do sada nisu smatrane rizicnom grupom, danas je svaka peta žena s malignim rakom dojke u 30-ima ili 40-ima, pokazuje istraživanje britanskog Centra za istraživanje raka.
***10 saveta za zdrav stomak i bolje varenje
Naucnici tvrde da su moderne životne navike glavni krivac za povecanje broja obolelih, a jedan od razloga je i odgadanje majcinstva, kraci period dojenja i korišcenje hormonskih kontracepcijskih pilula.
Trudnoca pre 30-e smanjuje broj menstrualnih ciklusa žene, cime se smanjuje njihova izloženost estrogenu, hormonu koji je pokretac najveceg broja slucajeva tumora dojke.
Broj pacijentkinja s rakom dojke u poslednjih deset godina porastao je za 18 posto kod svih starosnih grupa, ali najvece povecanje je medu mladim ženama. "Iako je rak dojke cesta bolest starijih žena, danas je situacija takva da pravila nema i da treba proširiti svest o važnosti samopregleda i kod mladih generacija," rekao je Kris Askeu, direktor Centra za rak dojke.
Dodaje da bi žene s istorijom raka dojke u porodici trebale redovno da odlaze na preglede, odnosno jednom godišnje.
Pozitivan podatak je da se smrtnost mladih žena od raka dojke prepolovila, a tome doprinose kampanje koje upozoravaju na važnost rane dijagnoze bolesti.
***Otkriven još jedan veliki rizik po zdravlje žena koje puše duvan
(24sata, Foto: Gulliver/Thinkstock)