Miris ovog cveta opušta nerve i poboljšava raspoloženje, napici od latica jacaju srce i ciste krv, a ulja i balzami podmladuju kožu
Omiljeni cvet zanosnog mirisa poreklm je iz Persije, a u Evropu su ga još u starom veku preneli Rimljani. Ruža je postala kraljica vrtova, no, nije prošlo dugo i otkrivena su i njena lekovita svojstva. Tibetanski monasi su ružine latice koristili za jacanje vida i cišcenje jetre od otrova, u antickoj Grckoj ovim cvetom lecili su tuberkulozu i duševne bolesti.
Depresivnim osobama savetovalo se da kucu prskaju ružinom vodicom, a reumaticari su, da bi utišali bol, banjali noge u toploj vodi u kojoj su potoljene ružine latice. Zbog prelepog mirisa, esencijalno ulje ruže dodaje se velikom broju parfema, a obilje hranljivih materija preporucuje je kao nezamenljiv sastojak preparata za negu kože.
Lekovito dejstvo
Ruža je bogata etericnim uljima, mastima, taninom, kvercetin, galusnom kiselinom, šecerom, limunskom kiselinom i mnogih drugim hranljivim materijama. Latice sadrže etarska ulja, galni tanin, šecer, karotin, limunsku, jabucnu, vinsku i cilibarnu kiselinu kao i minerale i soli. Svoje blagotvorno dejstvo ruža je dokazala u terapiji mnogih tegoba, pocev od nazeba, glavobolje, i grlobolje, preko nesvestice, reumatizma i žutice, do obilne menstruacije i infekcije bešike. Stari vidari ovim cvetom su cistili krv, jacali srce i nerve, a davali su ga i za umirenje.
Branje i sušenje
Biljke koje se uzgajaju za lecenje ili se dodaju kozmetickim preparatima, ne smeju se prihranjivati veštackim dubrivom niti tretirati pesticidima. U tu svrhu najcešce se koriste dve vrste: Rosa gallica i Rosa centifolia, cije se latice beru pre nego što se krunica rascveta, potom pažljivo operu, poslažu na cist stolnjak i suše na tamnom i prozracnom mestu. Pakuju se u tamne staklene posude i dobro zatvaraju jer ce se tako i do godinu dana sacuvati aroma i lekovito dejstvo. Cvet se bere od maja do kraja avgusta, iskljucivo po suncanom vremenu.
Kako se pravi...
… sirup
Sakupiti latice 50 ruža, preliti ih sa pola litra prokuvane i ohladene vode, dodati 1/2 g vinske kiseline i ostaviti da odstoji tri dana. Procediti kroz cistu lanenu krpu, pa u ružinu vodicu sipati 1/2 kg livadskoga meda, mešati dok se ne istopi i potom sipati u sterilisane flaše. Sirup od ruže jaca srce, a može da se dodaje u jela i caj.
… rakija
U litar lozovace staviti 50 g suvih ružinih latica i ostaviti da odstoji osam dana, pa procediti kroz lanenu krpu. Ova rakija odlican je lek protiv peruti i akni, ali se koristi i protiv uganuca i reumatskih bolova.
Saveti za negu
Tonik za oci
- 1/2 dl ružine vodice
- 2 dl vode
- 7-8 pupoljaka ruže
Staviti u posudicu osam pupoljaka ruža, 2 dl vode, poklopiti i kuvati dok ne provri. Cim pocne da kljuca, smanjiti temperaturu, skinuti poklopac, procediti i ostaviti da se ohladi. Pre korišcenja u tonik dodati 1/2 dl ružine vodice, promuckati i ispirati umorne oci dva puta dnevno. Ovaj tonik može da se koristi najduže tri dana, a posle se pravi novi.
Opuštajuca kupka
Napuniti kadu toplom vodom i dodati po šolju ružinih latica i kokosovog mleka. Opuštati se 15 minuta a zatim se istuširati mlakom vodom…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROCITATE U NOVOM BROJU…
Izvor: Life Content