Foto-ilustracija: Foter/CJ Sorg
Izvaditi krajnike ili je bolje ipak to ne ciniti? Ovo je pitanje koje vecno muci roditelje, a svako ima svoj savet. Najnovije finsko istraživanje sugeriše – izvadite ih!
Strucnjaci Univerziteta u Ulu ustanovili su da je upala grla za cak 40 odsto reda kod osoba kojima su krajnici uklonjeni. U studiju su bili ukljuceni pacijenti s ponavljajucim faringitisom (upalom grla). Jedni su prošli operaciju uklanjanja krajnika (tonzilektomiju), dok su drugi još cekali svoj red na ovu operaciju. Ispostavilo se da je u periodu od pet meseci nakon operacije samo 4 odsto ispitanika kojima su uklonjeni krajnici zatražilo pomoc lekara zbog upale grla.
Foto-ilustracija: Foter/jamelah
Krajnici (tonzile ili mandule) specijalizovani su limfni cvorovi, smešteni u usnoj šupljini i ždrelu, a predstavljaju deo imunog sistema. Kada se upale, krajnici postanu crveni i oteceni, a na njihovoj površini mogu biti vidljive i bele tackice (gnojni sekret). Upalu prati grlobolja i otežano gutanje, a ponekad oteknu limfni cvorovi na vratu. Upalu krajnika izazivaju i bakterije i virusi, a širenje bolesti je po pravilu kapljicnim putem (kašljanje i kijanje).
Foto-ilustracija: Foter/VCU Libraries
Najcešce indikacije za vadenje nepcanih krajnika su ucestale ponavljajuce epizode akutnih upala (klinicke smernice su da se tonzilektomija preporuci deci i odraslima sa pet ili više upala krajnika godišnje), ali i hronicna upala krajnika s hronicnim promenama tkiva uz konstantan bol u tom podrucju.
(Ordinacija.hr; Telegraf.rs)