Svi pacijenti doktora Nicana pronašli su beg od usamljenosti tako što su našli utocište u intenzivnoj virtualnoj vezi.
Fejsbuk, kao i druge društvene mreže, doslovno vas mogu izludeti, tvrde izraelski naucnici.
Istraživaci s Tel Aviv univerziteta povezali su psihoticne napade sa zavisnošcu od Interneta i sumanutosti uzrokovane virtuelnim vezama. Iako su svi ucesnici istraživanja prethodno patili od usamljenosti, niko nije imao u istoriji bolesti zabeleženu psihozu.
"Kako Interent postaje sve pristupacniji širom sveta, tako se širi i psihopatologija, a komunikacija koja se odvija putem Fejsbuka je bitan deo ove price," rekao je voditelj istraživanja, doktor Uri Nican.
***Naše telo je kao fabrika: Koliko stvari proizvede za godinu dana (VIDEO)
Studija je pokazala duboku vezu izmedu psihoticnih napada i komunikacije preko Fejsbuka.
Svi pacijenti doktora Nicana pronašli su beg od usamljenosti tako što su našli utocište u intenzivnoj virtuelnoj vezi. Iako su te veze u pocetku bile pozitivne, kasnije su vodile do bola, osecanja da su izdani i na kraju, do osecanja ranjivosti zbog napada na privatnost.
"Postupno su se razvili simptomi psihoze, poput nervoze i smetenosti. Ljudi su razvili iluzije o licnostima iza ekrana, pa je jedan pacijent iskusio i taktilne halucinacije i verovao da ga osoba koja se nalazi iza ekrana dodiruje.
Idealizovali su osobu s kojom komuniciraju preko Fejsbuka a da se s njom nikad privatno nisu sreli. Dobra vest je da su svi pacijenti uspeli potpuno da se oporave uz potrebnu negu i tretman," kazao je dr Nican.
***Lista za odstrel: Grickalice koje treba da izbegavate po svaku cenu ako želite da budete vitki
(jutarnji, Foto: Gulliver/Thinkstock)
Izvor: S media, Foto: Gulliver/Thinkstock